УАІБ просить Президента не допустити порушення прав міноритарних акціонерів

24 грудня 2010

Українська асоціація інвестиційного бізнесу направила листа Президентові України В. Януковичу з проханням вжити заходів для недопущення порушення прав міноритарних акціонерів та дестабілізації українського фондового ринку у зв’язку прийняттям парламентом 22 грудня 2010 року Закону «Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо вдосконалення механізму діяльності)».

Як зазначається у листі, інформація про введення зобов’язання акціонерів у примусовому порядку продати належні їм прості акції власникові 95 і більше відсотків акцій товариства у разі його вимоги (стаття 65-1) вже наступного дня призвела  до падіння вартості цінних паперів провідних українських компаній на біржовому ринку та скороченню обсягів торгів. Застосування даної норми значно погіршує інвестиційний клімат України, неминуче призведе до зниження міжнародних рейтингів корпоративного управління, ставить під загрозу функціонування фондового ринку та майбутнє впровадження пенсійної реформи.

Частина 4 ст.41 Конституції України встановлює принцип, відповідно до якого ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Поняття «суспільна необхідність» у законодавстві України може бути зумовлене загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади.

Українська асоціація інвестиційного бізнесу вважає, що до відносин, які пов’язані з позбавленням права власності на акції, які мають конкретно визначених, здебільшого приватних  суб’єктів, поняття «суспільна необхідність»  застосовуватися не може.

Передбачений порядок відчуження належного приватному власникові майна, призведе до порушення закріплених Конституцією України основоположних принципів щодо захисту державою прав усіх суб’єктів права власності, права кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, непорушності права приватної власності, а також конституційних гарантій додержання прав людини і громадянина, за якими при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Від імені інвестиційної спільноти України УАІБ просить Президента застосувати  до Закону «Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо вдосконалення механізму діяльності)» надане йому Конституцією України право «вето».

Довідково:
Не допустити прийняття норми, яка зобов’язує акціонерів продати належні їм прості акції власникові 95 і більше відсотків акцій товариства у разі його вимоги, УАІБ намагалася ще на стадії підготовки законопроекту до другого читання. У листах,  направлених Голові Верховної Ради України, керівнику Комітету з питань економічної політики та авторам документа, наголошувалося, що ця норма не розглядалася під час прийняття законопроекту за основу, не обговорювалася з учасниками фондового ринку і суперечить конституційному принципу непорушності права приватної власності. Однак жодної відповіді отримано не було.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 03.07.24
Кількість КУА279на 03.07.24
Кількість адміністраторів НПФ17на 03.07.24
Кількість ІСІ1791на 03.07.24
Кількість НПФ*53на 03.07.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24