M&A: старі інструменти в нових умовах

15 грудня 2009
"Правовий тижневик", №48, 2009

http://www.legalweekly.com.ua/article/?uid=1578

Падіння ринку M&A вимагає оновлення податкових, фінансових та правових інструментів при укладенні угод даної категорії. По-новому на старі інструменти поглянули учасники II юридичної конференції «Злиття й поглинання на Україні», організованої компанією Conference House 27 листопада 2009 р.

Перший блок конференції був присвячений загальним тенденціям і перспективам ринку M&A у світлі глобального економічного спаду. Так, голова наглядацької ради Групи компаній «ТЕКТ» Вадим Гриб розповів про створення фонду прямих інвестицій «ТЕКТ Private Equity Fund I», основною метою якого стало придбання недооцінених активів в умовах кризи, що мають потенціал росту в середньостроковій перспективі. На прикладі злиття UniCredit Bank і HVB Bank Ukraine про 10 основних бар’єрів, що перешкоджають злиттям у банківській сфері, розповів директор керування проектами і розвитку бізнесу UniCredit Bank Владислав Рашкован, який в 2007 р. керував даним злиттям. Зокрема, за його словами, забезпечити безперервність роботи банків у період об’єднання є достатньо проблематичним.Учасники конференції проаналізували можливості застосування старих інструментів планування M&A-угод у нових умовах. Юрист ЮФ Salans Катерина Михєєва розповіла про специфіку фінансової й податкової діагностики учасників угод M&A в Україні.

На особливостях трансграничних угод й використанні англійського права в угодах про продаж акцій акцентував свою доповідь керуючий партнер ЮФ «Авеллум Партнерс» Микола Стеценко. Зокрема, він підкреслив, що продавець для успішного проведення угоди повинен провести внутрішню незалежну перевірку стану компанії, а покупцеві бажано самостійно перевірити стан компанії, яку він набуває. До речі, використанню інструментів англійського права в M&А-угодах в Україні був присвячений круглий стіл, що відбувся в рамках конференції.

Про передпродажну підготовку підприємства розповіли старший менеджер відділу із супроводу угод компанії «Эрнст энд Янг Україна» Ростислав Григоренко й старший менеджер відділу податкового супроводу Віктор Невмержицкий. За їхніми прогнозами, у 2010 р. варто очікувати пожвавлення ринку M&A, однак, швидше за все, відбудеться перехід від «ринку продавця» до «ринку покупця».

Ще один блок представницького форуму був присвячений особливостям структурування угод M&A у нинішніх умовах, у рамках якого адвокат, партнер ПГ «Павленко і Побережник» Олександра Павленко розповіла про ефективність участі державного капіталу в M&А-угодах на прикладі ситуацій з акціонерними компаніями з державною часткою. А голова ради директорів Investment Partners Group Андрій Журжій окреслив переваги й можливості побудови холдингу з використанням інститутів спільного інвестування.

Докладніше про перебіг конференції читайте в одному із найближчих номерів «ПТ».

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 28.11.24
Кількість КУА278на 28.11.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 28.11.24
Кількість ІСІ1819на 28.11.24
Кількість НПФ*53на 28.11.24
Кількість СК*1на 30.09.24
Активи в управлінні КУА, млн грн660 220на 30.09.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 087на 30.09.24