І.Заря: "Чекатимемо зростання в другій половині 2010 р."
http://www.rbc.ua/ukr/interview/show/i_zarya_budem_zhdat_rost_vo_vtoroy_polovine_2010_g_17112009
Довгий час ПФТС в Україні була провідним торговим майданчиком на ринку цінних паперів. Проте цього року серйозну конкуренцію ПФТС створює новий гравець - «Українська біржа». Розповісти про перспективи розвитку ПФТС, а також поділитися своїм баченням подальшого розвитку подій на українському фондовому ринку в інтерв'ю для РБК-Україна погодилася голова ради директорів ВАТ «Фондова біржа ПФТС», президент Асоціації ПФТС Ірина Заря
РБК-Україна: Ірина Олександрівна, в зв'язку з кризою раніше прогнозувалася переорієнтація інтересу інвесторів на акції «другого ешелону». Чому цього не відбулося?
І.З.: Просто криза - не найсприятливіший час для появи нових паперів, їх розкручування. Коли робилися прогнози щодо збільшення частки операцій з цінними паперами «другого ешелону», йшлося, перш за все, про збільшення кількості крупних операцій, пов'язаних з корпоративними подіями. І ми їх побачили. Наприклад, через ПФТС на початку року було продано 25% УФ «Авдєєвського коксохімічного заводу» за 341 млн грн.
Думаю, що серйозний інтерес інвесторів до ЦП «другого ешелону» повинен з'явитися вже після кризи, а на даний момент він прикований до самих ліквідних паперів РЦП України. На їх частку випадає близько 60% загального об'єму торгів акціями на ПФТС. В принципі, частка операцій найліквіднишими паперами весь час постійна. Вона і до кризи і зараз крутиться близько 60%. І, перш за все, це залежить від об'ємів ринку взагалі і його ліквідності. Коли ми порівнювали із зарубіжним досвідом, виявилось, що частка топ-10 в Німеччині близько 30-35%, в Польщі і Австрії - 70%.
РБК-Україна: Динаміка котирування «блакитних фішок» як і раніше не має нічого спільного з фінансовими результатами емітентів. Коли, на Ваш погляд, взаємозв'язок буде встановлений?
І.З.: В 2009 р. основні тренди на всіх біржах формуються міжнародними подіями, поведінкою глобальних ринків. Учасники світового ринку капіталів прагнуть відіграти те падіння, яке відбулося в 2008 р.
Що стосується кореляції між котируваннями і фінансовими показниками емітентів, то тут я з Вами не можу погодитися. Наприклад, в минулий вівторок стало відомо про збільшення чистого прибутку ВАТ «Мотор-січ» за 9 місяців ц.р. в 24 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - і котирування даного емітента на ПФТС за тиждень виросли на 14,8%.
Що ж до негативного контексту багатьох корпоративних подій, то його вже враховано в цінах акцій на підставі макроекономічних прогнозів розвитку економіки України, галузевих прогнозів. Тому найочевидніше зв'язок між котируваннями і фінансовими результатами компаній простежується, коли фінансові результати діяльності емітента розходяться з попередніми прогнозами. В принципі, так і повинно бути.
РБК-Україна: Що, чекає фондовий ринок в 2010 р. - зростання або стагнація?
І.З.: Чекатимемо зростання в другій половині 2010 р. А в першій половині року - побачимо всі. Тенденції залежатимуть як від ситуації на міжнародному ринку капіталу, так і всередині країни. Інвесторів в українські ЦП цікавлять як наші взаємини з МВФ, розмір золотовалютних резервів Нацбанку, стабільність національної валюти, так і результати січневих виборів Президента, майбутній склад Кабінету міністрів.
Проте хочу відзначити, що зростання 2010 р. не буде таким значним як цього року. Дуже рідко буває, щоб ринок протягом двох років демонстрував 100%-ве зростання.
РБК-Україна: Чи можлива друга хвиля кризи весною 2010 г.?
І.З.: Я не називала б це так: перша хвиля, друга, підливши, відлиги... Безумовно, вплив кризи відчуватиметься і в 2010 р.
РБК-Україна: А що можна чекати до кінця поточного року на біржовому ринку України?
І.З.: Можу сказати, що в IV кварталі об'єми торгів будуть явно вищі, чим раніше. Це зв'язано і із збільшенням продажів державних цінних паперів, і з тим, що в кінці року торговці хочуть поліпшити свою звітність.
РБК-Україна: Наскільки серйозною альтернативою біржовим торгам для інвесторів зараз є участь в фондах private-equity?
І.З.: Я не розглядаю фонди private-equity як альтернативу фондовій біржі. Вони були, є і будуть. Біржові торги теж були, є і будуть. Для різних груп інвесторів є різні сервіси, різні інструменти: і ризикованіші, і консервативніші.
РБК-Україна: Яка зараз, за Вашими оцінками, частка нерезидентів в щоденному об'ємі торгів?
І.З.: На ринку держпаперів їх практично немає. На ринку муніципальних і корпоративних облігацій вони також відсутні, як і на ринку цінних паперів інвестиційних фондів. На ринку акцій, за нашою оцінкою, присутність нерезидентів складає близько 20% об'єму торгів.
РБК-Україна: Тобто інформація про покупки іноземними інвесторами українських ОВДП - не більше ніж чутки?
І.З.: У останні місяці нерезидентів на ринку ОВДП ми не бачимо.
РБК-Україна: Ряд дрібних інвесткомпаній, що входять до складу ПФТС, побоюються, що вона може бути продана ММВБ. Чи збиратиметься за пропозицією харківського «Фінекса» позачергові збори Асоціації ПФТС?
І.З.: У грудні будуть чергові збори Асоціації ПФТС. Не у тому питання, ухвалювати якесь рішення на два тижні раніше або пізніше, це неістотно для учасників ринку. Завдання в тому, щоб ми ухвалили рішення, яке влаштовує більшість. І я думаю, ми спільно знайдемо таке рішення.
РБК-Україна: Чи можливе входження російської ММВБ до капіталу ПФТС в 2010 р.?
І.З.: Зараз практично всі закородонні біржі, в тому числі і на розвинених ринках, прагнуть підняти капітал. На нестійкому ринку, який розвивається, біржа, тим більше зараз, не може розвиватися тільки за рахунок клієнтських платежів. Від ММВБ ми маємо пропозиції по спільному комплексному розвитку інфраструктури біржі. Конкретне рішення про інвестора прийматиме загальні збори.
РБК-Україна: Які в такому разі подальші перспективи співпраці з Варшавською фондовою біржею?
І.З.: Договором про співпрацю, укладеним з Варшавською біржею в травні 2007 р., перш за все, врегульовані питання взаємного визнання лістингу і інформаційного обміну між біржами. Ми готові розвивати відносини з Варшавською фондовою біржею і по іншим перспективним напрямам.
Всього компаній-членів | 284 | на 28.11.24 |
Кількість КУА | 278 | на 28.11.24 |
Кількість адміністраторів НПФ | 16 | на 28.11.24 |
Кількість ІСІ | 1819 | на 28.11.24 |
Кількість НПФ* | 53 | на 28.11.24 |
Кількість СК* | 1 | на 30.09.24 |
Активи в управлінні КУА, млн грн | 660 220 | на 30.09.24 |
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн | 3 087 | на 30.09.24 |