Загальні збори затвердили результати роботи УАІБ у 2019 році, обговорили плани на 2020 рік, внесли зміни у Статут і спростили подачу звітності до Асоціації

13 березня 2020

10 березня 2020 року у Києві відбулися  чергові щорічні Загальні збори членів Української асоціації інвестиційного бізнесу.

Представники 161 компанії з управління активами, які взяли участь у Загальних зборах, заслухали і схвалили Звіт про діяльність УАІБ у 2019 році та Звіт Ревізійної комісії,  обговорили та затвердили План роботи та бюджет Асоціації на 2020 рік.

Загальні Збори затвердили  зміни до Статуту УАІБ, які дозволять додатково отримати статус об’єднання професійних учасників фондового ринку за іншим видом діяльності, зокрема,  діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів. На сьогодні з 18 ліцензій на адміністрування, 12 належать КУА. Крім того, Статутом врегульовано можливість проведення Загальних зборів членів УАІБ шляхом письмового опитування.

Учасники Зборів також затвердили зміни до «Положення про збір та обробку інформації, яка надається до Української асоціації інвестиційного бізнесу членами Асоціації», якими спрощується процедура подачі звітності і передбачається її надання через «Особистий кабінет», створений на новому сайті УАІБ.

На Зборах виступив член НКЦПФР Олександр Панченко, який розповів про законодавчі ініціативи, над якими працює регулятор і які можуть очікувати ринок управління активами інституційних інвесторів у майбутньому. Насамперед вони стосуватимуться нових фінансових інструментів (законопроект №2284), змін у пенсійному забезпеченні (законопроект №2683), які, на його думку, не зможуть відбутися без законопроекту про повноваження Комісії (№6303). Щодо нового законопроекту про ІСІ, то, як повідомив О.Панченко,  він розроблений і чекає свого часу. За його словами, швидше буде рухатися пенсійна тема, а робота над змінами щодо ІСІ буде вже наступного року. З липня набуває чинності Закон про спліт і регулятор зараз працює над розробкою нормативних документів для регулювання фінустанов, які переходять до НКЦПФР від Нацфінпослуг.

Серед інших актуальних питань, які турбують регулятора, - запровадження нового формату звітності, зміни процедури ліквідації фондів, погодження істотної участі, аналізу фінзвітності компаній та ін. 

Представляючи Звіт про діяльність Асоціації у 2019 році, Головуючий Ради УАІБ Дмитро Леонов зупинився на дискусійних та проблемних питаннях, які виникали у законодавчому та регуляторному полі. Він, зокрема, зазначив, що у роботі над законопроектами позиція Асоціації не завжди співпадала з поглядами регулятора. Проте, у Законі про спліт вдалося не допустити об’єднання діяльності з управління активами і довірче управління ФОН та ФФБ в один вид діяльності, попри те, що вони є абсолютно різними за правовою природою та наслідками діяльності.

Проблема із законом «Щодо спрощення залучення інвестиційй та запровадження нових фінансових інструментів» (№2284) була в тому, що його «наповнили» регуляторними повноваженнями, які не стосувалися ні інструментів, ні розвитку ринку. Після 4-х років дискусій нарешті вдалося від’єднати повноваження Комісії, які частково було винесено в окремий законопроект (№6303-д), це може частково розблокувати процес. Певний час пройшов також і з часу підписання Угоди про Асоціацію з ЄС і позиції, що стосуються спільного інвестування, теж вимагають перегляду, зауважив Д.Леонов. Є сподівання, що і тут знайдеться певний компроміс. Пропозиції УАІБ у сфері спільного інвестування викладено у листі Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, яка підтримала ініціативу УАІБ і направила листа до Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка.

За минулий рік, крім законопроектів, в Асоціації було опрацьовано 9 нормативно-правових актів, які стосувалися бізнесу з управління активами. По частині з них вдалося досягнути компромісів, але значна частина обгрунтованих пропозицій Асоціації, незважаючи на довгі дискусії, врахована не була, як, наприклад, таке болюче питання як консолідований нагляд для КІФів.

На Зборах йшлося також про необхідність компаній звернути увагу на нову редакцію Закону про фінмоніторинг, яка набуває чинності з 28 квітня, а впродож 3-х місяців компанії повинні привести свою діяльність у відповідність до цього закону. Щоб КУА могли виконати його вимоги, УАІБ планує розробити нові примірні правила і порядок здійснення фінмоніторингу у відповідності з тим, що зараз написано в Законі, без врахування нормативних актів Комісії, яких поки нема. Передбачає Асоціація і проведення спеціальних семінарів і розробку проектів внутрішніх документів з фінмоніторингу під нові положення.

Багато змін очікує ринок і після прийняття законопроекту №2284. Будуть змінюватися ліцензійні умови, вимоги до системи внутрішнього контролю, комплаєнсу, управління ризиками, що також потребуватиме розробки примірних документів.  

Учасники Зборів затвердили аудитором Української асоціації інвестиційного бізнесу компанію «Украудит», а також підтримали рішення Ради УАІБ щодо затвердження Олексія Петрашка  (ТОВ «КУА «Евклід», м. Київ) членом Ради.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 23.12.24
Кількість КУА279на 23.12.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 23.12.24
Кількість ІСІ1829на 23.12.24
Кількість НПФ*53на 23.12.24
Кількість СК*1на 31.10.24
Активи в управлінні КУА, млн грн650 460на 31.10.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 237на 31.10.24