УАІБ застерігає, що визнання банкрутом ТОВ «Караван» може започаткувати безкарну «тенденцію», яка призведе до руйнації всього фінансового сектора України (copy)

04 грудня 2009

Українська асоціація інвестиційного бізнесу, ознайомившись з рішенням Господарського суду Миколаївської області про визнання ТОВ «Караван» банкрутом, має певні підстави стверджувати про свідоме доведення до банкрутства та фіктивність цієї процедури, мета якої уникнення відповідальності перед численними кредиторами.
Про ознаки серйозних порушень у діях ТОВ «Караван», як емітента цінних паперів,  УАІБ ще влітку повідомляла Генеральну прокуратуру України.  На підставі численних звернень компаній - членів Асоціації, в портфелях інвестиційних та недержавних пенсійних фондів яких перебувають процентні облігації ТОВ «Караван», УАІБ встановила, що, починаючи з березня 2009 року, цей емітент порушував свої зобов’язання як з виплати відсоткового доходу, так і з викупу облігацій. 
Пропозиції, які «Караван» надавав власникам облігацій (приміром, достроково викупити облігації з дисконтом не менше ніж 50%)  були заздалегідь неприйнятними для власників – інституційних інвесторів, оскільки призвели б до значних фінансових втрат і викликали б цілу низку порушень вимог законодавства, що регулює діяльність інститутів спільного інвестування та недержавних пенсійних фондів.
Крім цього, без жодного повідомлення інвесторів-кредиторів, ТОВ «Караван» змінив своє місцезнаходження (з Києва на Миколаїв) та юридичну особу, яка веде фінансово-господарську діяльність у київському гіпермаркеті (з ТОВ «Караван» та ТОВ «Адвентіс»). І це в той час, як згідно з Проспектом емісії, джерелом погашення облігацій є виручка від господарської діяльності ТОВ «Караван». Тим самим емітент свідомо здійснив дії, спрямовані на те, щоб основні активи були виведені в іншу юридичну особу, а кредиторам залишалася порожня  оболонка від ще недавно успішного підприємства.
Все це дає підстави стверджувати, що перед нами не просто факт невиконання неплатоспроможним боржником своїх фінансових зобов’язань перед кредиторами,  а й можливі свідомі шахрайські дії, які, незважаючи на завдану ним значну шкоду інвесторам-кредиторам, мають на меті уникнути відповідальності боржника.
Всі спроби УАІБ та компаній з управління активами зв’язатися з ТОВ «Караван» не увінчалися успіхом.
Викликає здивування і надто уповільнена реакція Генеральної прокуратури України, до якої, окрім звернення УАІБ, за доручення Президента України було також направлено у вересні 2009 року листа щодо невиконання низкою емітентів корпоративних облігацій своїх зобов’язань перед інвесторами.
Українська асоціація інвестиційного бізнесу переконана, якщо зазначені тенденції не будуть зупинені, Україна остаточно втратить довіру не лише в очах світової спільноти, а й серед своїх співвітчизників. Безкарне невиконання емітентами облігацій своїх зобов’язань призведе до руйнації всього фінансового сектора України, зупинить інвестиційні процеси, підірве пенсійну реформу, та, відповідно, і соціальний захист українських громадян.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 11.01.25
Кількість КУА279на 11.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 11.01.25
Кількість ІСІ1829на 11.01.25
Кількість НПФ*52на 11.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24