УАІБ виступає за встановлення фіксованого розміру ставки державного мита за реєстрацію випуску цінних паперів

11 лютого 2013

Розглянувши законопроект №0966 «Про державне мито» та пропозиції Комісії до нього,  Українська асоціація інвестиційного бізнесу підготувала і направила до НКЦПФР свої зауваження щодо механізму встановлення розміру ставки державного мита за реєстрацію випуску цінних паперів.

В УАІБ наголошують, що зміни до законопроекту встановлюють різний розмір  державного мита за дії з реєстрації випуску цінних паперів та похідних (деривативів). Різний  підхід до визначення вартості  однотипної послуги уповноваженого державного органу, на думку Асоціації, суперечить сутності поняття «державне мито». 

Пропозиції Комісії щодо встановлення різного розміру мита за реєстрацію випуску цінних паперів в залежності від типу їх розміщення (0,1 відсотка номінальної вартості випуску цінних паперів  у разі їх публічного розміщення та 0,2 відсотки – у разі приватного розміщення) не є економічно обгрунтованими, оскільки реєстраційні дії, які проводить уповноважений орган при реєстрації випуску цінних паперів, не залежать від способу розміщення цінних паперів.

В Асоціації вважають, що такий підхід є дискримінаційним щодо суб’єктів, які згідно законодавства не можуть здійснювати публічне розміщення своїх цінних паперів, і ніяким чином не стимулюватиме емітентів здійснювати публічні розміщення, оскільки ставка державного мита не тільки не зменшується у порівнянні з діючою, а збільшується внаслідок зняття верхньої межі цього платежу. Окрім того, величина заявленої номінальної вартості випуску цінних паперів не є фактичною сумою залучених фінансових ресурсів, а лише очікуваною, відповідно зазначене розміщення взагалі може не відбутися за незалежних від підприємства-емітента обставин, отже, емітент буде вимушений наперед сплатити за ще не отримані ресурси, що автоматично підвищить для нього їх вартість.

Для реєстрації випуску іншого виду фінансових інструментів - деривативів законопроектом №0966 пропонується зовсім інший підхід: встановлення фіксованого розміру мита, а саме 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На думку УАІБ, механізм встановлення розміру мита, запропонований для деривативів, є більш відповідним визначенню поняття «державне мито», оскільки обсяг робіт уповноваженого органу не залежить від заявленої номінальної вартості випуску цінних паперів і є умовно-постійним.

УАІБ пропонує у п.7 статті 4 законопроекту №0966 встановити: «1) за реєстрацію випуску цінних паперів, крім облігацій державних і місцевих позик: 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 03.07.24
Кількість КУА279на 03.07.24
Кількість адміністраторів НПФ17на 03.07.24
Кількість ІСІ1791на 03.07.24
Кількість НПФ*53на 03.07.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24