УАІБ просить НКЦПФР визначитись щодо подачі інформації про результати діяльності КІФ за 2012 рік

24 січня 2013

10 січня 2013 року Українська асоціація інвестиційного бізнесу звернулася до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з проханням врегулювати питання щодо подачі звітності компаніями з управління активами про результати діяльності корпоративних інвестиційних фондів, активами яких вони управляють, до НКЦПФР.

У листі, зокрема, зазначається, що частиною другою статті 12-1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16 липня 1999 року (зі змінами і доповненнями) передбачено, що публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1223 внесено зміни до Порядку подання фінансової звітності та встановлено, що «фінансова звітність складається за міжнародними стандартами фінансової звітності публічними акціонерними товариствами, банками, страховиками, починаючи з 1 січня 2012 р.

Корпоративні інвестиційні фонди створюються як публічні акціонерні товариства, отже, фінансову звітність за 2012 рік вони повинні скласти відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності.

У свою чергу, Закон України „Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)” №2299-ІІІ від 15.03.2001 року визначає правові та організаційні основи створення, діяльності та відповідальності суб’єктів спільного інвестування, особливості управління їх активами, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання активів, особливості розміщення та обігу цінних паперів інститутів спільного інвестування, порядок та обсяг розкриття інформації інститутами спільного інвестування з метою залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів.

Cтаттею 7 цього Закону визначено, що: „Корпоративний інвестиційний фонд – це ІСІ, який створюється у формі відкритого акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування”.

Методологія оцінки активів інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних фондів) встановлена «Положенням про порядок визначення вартості чистих активів інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів)», затвердженого рішенням ДКЦПФР №201 від 02.07.2002 року (з урахуванням змін), яка розроблена на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Порядок, склад та терміни подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформації про результати діяльності ІСІ, у тому числі КІФ, за 2012 рік визначається „Положенням про порядок подання інформації компанією з управління активами про результати діяльності інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів)”, затвердженим рішенням ДКЦПФР №216 від 01.08.2002 року (з урахуванням змін).

Оцінка активів та подача інформації згідно цих Положень враховує специфіку діяльності КІФів, що сприяє отриманню інвесторами зрозумілої та корисної інформації.

Отже, за 2012 рік КІФи повинні підготувати таку звітність:

· Фінансову звітність відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності;
· Розрахунок вартості чистих активів ІСІ відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Щорічна Інформація щодо результатів діяльності ІСІ також включає аудиторський висновок. Міжнародний стандарт аудиту 706 «Пояснювальні параграфи з інших питань у звіті незалежного аудитора» у параграфі А8 встановлює, що «суб’єкт господарювання може готувати один комплект фінансової звітності відповідно до однієї концептуальної основи загального призначення (наприклад, відповідно до національної концептуальної основи) і один комплект фінансової звітності – відповідно до іншої концептуальної основи загального призначення (наприклад, відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності), і залучати аудитора з метою отримання звітів щодо обох комплектів фінансової звітності. Якщо аудитор визначив, що такі концептуальні основи є прийнятними за відповідних обставин, аудитор може включити до аудиторського звіту Параграф з інших питань, посилаючись на той факт, що інший комплект фінансової звітності був підготовлений тим самим суб’єктом господарювання відповідно до іншої концептуальної основи загального призначення і що аудитор надав звіт щодо цієї фінансової звітності».

Враховуючи наведене вище, УАІБ просить підтвердити, що КУА подають до НКЦПФР за 2012 рік таку інформацію про результати діяльності КІФ, активи яких перебувають під їх управлінням:

1. Фінансову звітність, складену відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності.
2. Розрахунок вартості чистих активів ІСІ відповідно до «Положення про порядок визначення вартості чистих активів інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів)», затвердженого рішенням ДКЦПФР №201 від 02.07.2002 року (з урахуванням змін), складений на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
3. Один аудиторський звіт (висновок) щодо фінансової звітності, складеної відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності із включенням до аудиторського звіту Параграфу з інших питань, який містить посилання на той факт, що Розрахунок вартості чистих активів ІСІ підготовлений відповідно до національної концептуальної основи.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 03.07.24
Кількість КУА279на 03.07.24
Кількість адміністраторів НПФ17на 03.07.24
Кількість ІСІ1791на 03.07.24
Кількість НПФ*53на 03.07.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24