Європейські фінансові наглядові органи (ESAs) попереджають про ризики, пов’язані з крихкими економічними перспективами

03 жовтня 2023

Три європейські наглядові органи у фінансовій сфері (EBA, EIOPA та ESMA – ESAs) 18 вересня опублікували Звіт Спільного комітету за осінь 2023 року щодо ризиків і вразливостей у фінансовій системі ЄС. У Звіті підкреслюється тривалий високий рівень економічної невизначеності. ESAs попереджають національні наглядові органи (фінансові регулятори) про ризики для фінансової стабільності, що виникають через підвищену невизначеність, і закликають до пильності всіх учасників фінансового ринку.

За останні роки відбулася низка несприятливих подій, як-от російська агресія проти України, енергетична криза та потрясіння банків середнього розміру у США в березні 2023 року, із якими більшість фінансових установ добре впоралася. Незважаючи на це, європейська економіка продовжує переживати період підвищеної невизначеності, що створює значні ризики для фінансової стабільності, які вимагають пильності з боку всіх учасників фінансового ринку. Економічні перспективи залишаються крихкими, не в останню чергу на тлі постійно підвищених геополітичних ризиків, високої інфляції та невизначених макрофінансових перспектив.

Ринкові наслідки потрясінь у банківському секторі в березні також підкреслюють постійну чутливість європейської фінансової системи до зовнішніх шоків і високу поточну невизначеність ринку. Ринкова нервозність і погані новини про окремі частини фінансової системи можуть швидко поширитися і призвести до загального різкого несприйняття ризику.

Підвищення відсоткових ставок спричинило неоднорідний вплив на фінансовий сектор. Це призвело до збільшення чистого процентного доходу для банків, зниження прибутковості для страховиків і ризиків ліквідності для сектору управління активами.

Зважаючи на ці ризики та вразливі місця, Об’єднаний комітет ESAs рекомендує національним компетентним органам, фінансовим установам та учасникам ринку вжити таких заходів щодо власних політик:

  • фінансові установи та органи нагляду повинні уважно стежити за ширшим впливом значного підвищення відсоткових ставок і раптового підвищення премії за ризик і враховувати його в управлінні ризиками;
  • фінансові установи та органи нагляду повинні залишатися готовими до погіршення якості активів у фінансовому секторі. Наглядові органи повинні продовжувати уважно стежити за якістю активів і резервуванням під кредитні збитки;
  • фінансові установи та наглядові органи повинні знати про вплив інфляційного ризику та уважно стежити за ним. Інфляція впливає на фінансові установи не лише через вплив на якість активів і оцінку, але й через зростання витрат і вартості фондування через вищі процентні ставки та інші канали;
  • фінансові установи повинні приділяти велике значення ефективному управлінню ризиками та механізмам управління, зокрема щодо ризику ліквідності та відсоткового ризику, що підкреслюється останніми проблемами у США та Швейцарії. Фінансовим установам потрібно залишатися стійкими до впливу майбутніх істотних змін відсоткових ставок.

Детальніше дивіться у Звіті: Joint Committee report on Risks and Vulnerabilities in the EU financial system - Autumn 2023 на сайті ESMA, Європейського управління з цінних паперів і ринків, (англ.)

Пов’язані матеріали:

ESMA бачить переважаючу невизначеність на ринках на тлі підвищення негативних ризиків

ESMA бачить високі ризики на тлі вразливих ринків

ESMA: Криптоактиви та їхні ризики для фінансової стабільності

ESMA: європейські наглядові органи попереджають про зростання ризиків на тлі погіршення економічних перспектив

ESMA: Російська війна додає невизначеності та волатильності на фінансових ринках ЄС

ESMA оновило свою оцінку ризиків, з урахуванням впливу російського вторгнення в Україну та погіршення економічного середовища на фінансові ринки

Довідково:

ESMA проводить оцінку та моніторинг ризиків і готує Моніторинговий звіт щодо трендів, ризиків і вразливостей (TRV Risk Monitor report) щопівроку, а також публікує інші звіти про ризики (Risk Dashboard та серія статистичних звітів ESMA).

Детальніше – на сайті ESMA: https://www.esma.europa.eu/risk-analysis/risk-monitoring

 

 

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 21.12.24
Кількість КУА279на 21.12.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 21.12.24
Кількість ІСІ1829на 21.12.24
Кількість НПФ*53на 21.12.24
Кількість СК*1на 31.10.24
Активи в управлінні КУА, млн грн650 460на 31.10.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 237на 31.10.24