Представники УАІБ взяли участь в обговоренні компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів

24 травня 2013

23 травня 2013 року представники УАІБ взяли участь у засіданні круглого столу на тему: «Компенсаційні механізми захисту інтересів інвесторів. Перспективи законодавчого врегулювання», який організувала Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Під час засідання народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, саморегулівних організацій, фахівці у галузі фондового ринку, міжнародні експерти обговорили питання запровадження в Україні компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів, можливі шляхи законодавчого врегулювання, а також ознайомились з міжнародним досвідом з цього приводу.

Як зазначив Голова НКЦПФР Дмитро Тевелєв, Комісія вже багато років працює над цією проблемою і бачить необхідність запровадження механізму, який би передбачав здійснення компенсаційних виплат інвесторам-фізичним особам, що втратили інвестиції на фондовому ринку. Це обумовлено, насамперед, зобов‘язаннями України щодо приведення вітчизняного законодавства у відповідність до законодавства Європейського Союзу (ЄС). Україна проголосила курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію і досвід європейських країн є дуже актуальним та корисним для нашої держави.

Директиви ЄС передбачають, що кожна держава-член ЄС має забезпечити, щоб на її території були впроваджені і офіційно визнані одна або більше схем компенсації для інвесторів. У рамках виконання Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ, в цьому році буде внесено на розгляд Верховної Ради проект Закону щодо створення компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів.

Очільник Комісії підкреслив, що створення та функціонування такого механізму захисту сприятиме зростанню рівня довіри населення до здійснення інвестицій через інструменти фондового ринку та створенню умов для подальшого сталого розвитку ринку цінних паперів.

На актуальності та важливості для України захисту не тільки інвесторів, а, перш за все, інвестицій, наголосив у своєму виступі Генеральний директор УАІБ Андрій Рибальченко. Однак він підкреслив, що підходи, запропоновані авторами законопроекту «Про Фонд гарантування інвестицій на фондовому ринку» суперечать міжнародному досвіду у цій сфері, оскільки Директива ЄС про схеми компенсацій інвесторам не розповсюджується на інститути спільного інвестування та компанії з управління активами. А. Рибальченко наголосив, що найбільші втрати інвестори на фондовому ринку понесли внаслідок банківської кризи, численних дефолтів емітентів облігацій, слабкого корпоративного управління в акціонерних товариствах.

Тому, за словами А. Рибальченка, впровадження компенсаційних механізмів для інвесторів на фондовому ринку неможливе без попереднього вирішення цих системних питань.

Позицію Генерального директора УАІБ підтримали й інші представники бізнесу – А.Федоренко (ПрАТ «КІНТО»), Д.Тарабакін («Драгон Капітал»), які запропонували розробникам провести більш детальні економічні розрахунки для оцінки впливу від впровадження компенсаційних схем та обмежити коло учасників цих схем.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 03.07.24
Кількість КУА279на 03.07.24
Кількість адміністраторів НПФ17на 03.07.24
Кількість ІСІ1791на 03.07.24
Кількість НПФ*53на 03.07.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24