Представники УАІБ взяли участь у конференції «Інвестиційні стратегії пенсійних фондів у Центральній та Східній Європі»

21 березня 2014

Викликам, що постали нині перед пенсійними системами країн Центральної та Східної Європи, була присвячена конференція «Інвестиційні стратегії пенсійних фондів у Центральній та Східній Європі», яка проходила 12-13 березня 2014 року у Празі.

Учасниками форумі стали представники асоціацій, компаній з управління активами та пенсійних фондів 13 країн, зокрема Австрії, Бельгії, Великобританії, Естонії, Ірландії, Латвії, Німеччини, Польщі, Румунії, Туреччини, України, Хорватії, Чехії.  Від України у конференції взяли участь представники Української асоціації інвестиційного бізнесу. 

Свою позицію щодо модернізації політики регулювання пенсійного забезпечення у Європі висловила й EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority – Європейське агентство зі страхового та накопичувального пенсійного забезпечення).

Учасники конференції розглянули спільне для країн-членів ЄС законодавство з недержавного пенсійного забезпечення та перспективи його зміни, тенденції розвитку пенсійних систем в окремих країнах як з точки зору регулювання індустрії на національному рівні, так і пошуку та коригування інвестиційних стратегій фондів для забезпечення більшої ефективності вкладень пенсійних накопичень.

У країнах Центральної та Східної Європи сформувалися різні системи пенсійного забезпечення у залежності від політики держави у цій сфері. Щодо загальноєвропейського регулювання накопичувального рівня, яке визначено Директивою IORP (Institutions for Occupational Retirement Provision Directive) від 2003 року, то воно, з одного боку, передбачає відносно широкі можливості для врахування національних особливостей різних країн регіону, що перебувають на різних етапах розвитку, а з іншого – через це різноманіття має небагато шансів бути приведеним до спільного знаменника у найближчому майбутньому.

Стану та перспективам розвитку накопичувальних складових пенсійної системи України присвятив свій виступ на конференції Головуючий Ради УАІБ Дмитро Леонов. Визначивши демографічні, социально-економічні та політичні чинники, які зумовили необхідність структурної реформи української пенсійної системи, він наголосив на суттєвих соціально-політичних перешкодах, які призвели до зволікання з повноцінним практичним запровадженням накопичувальних складових нової пенсійної системи протягом останніх 20 років.

Україна, заклавши ще десять років тому у законодавство механізм створення та розвитку накопичувальної складової системи пенсійного забезпечення, який загалом, відповідає Європейській Директиві, все ще очікує на політичні зміни, які б нарешті дали поштовх до запровадження другого (державного) накопичувального рівня пенсійної системи, наголосив Д. Леонов. Проте, поточний стан та невтішні прогнозні показники розвитку загальнодержавного солідарного рівня пенсійної системи свідчать про нагальну необхідність практичного запровадження накопичувального державного пенсійного фонду.

При цьому Д. Леонов підкреслив суттєві недоліки законодавчого регулювання інвестиційної діяльності Накопичувального фонду, закладені у чинному законодавстві України та запропонував до обговорення конкретні пропозиції гармонізації паралельної інвестиційної діяльності всіх суб’єктів накопичувальної складової національної пенсійної системи (Накопичувального фонду, недержавних пенсійних фондів, страхових компаній).

Вкрай важливим фактором успіху трирівневої пенсійної системи при цьому, на думку Головуючого Ради УАІБ, є також початок сталого економічного зростання та розвиток фондового ринку для забезпечення широких можливостей ефективного управління пенсійними активами.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 03.07.24
Кількість КУА279на 03.07.24
Кількість адміністраторів НПФ17на 03.07.24
Кількість ІСІ1791на 03.07.24
Кількість НПФ*53на 03.07.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24