УАІБ взяла участь у щорічному Інвестиційному форумі EFAMA - 2020

17 листопада 2020
УАІБ взяла участь у щорічному Інвестиційному форумі EFAMA - 2020

12-13 листопада Українська асоціація інвестиційного бізнесу взяла участь у 26-му щорічному Форумі з управління інвестиціями EFAMA - представницької асоціації європейської індустрії інвестиційного менеджменту. Учасниками Форуму стали представники компаній та фондів з усього світу, регулятори та професійні об’єднання бізнесу й інвесторів, представники урядів країн-членів ЄС, Єврокомісії та Європарламенту, юридичних та консалтингових компаній тощо. 

В умовах продовження коронавірусної кризи у світі та нового запровадження локдаунів у більшості країн Європи, захід проходив у режимі віртуальної конференції. Спершу планувалося присвятити Форум обговоренню наслідків кризи, спричиненої пандемією Covid-19, засвоєнню уроків на майбутнє, однак під час дискусії усі спікери визнавали, що криза триватиме довше і дослідження її остаточного впливу – іще попереду, хоча попередній аналіз уже дає можливість зробити певні висновки.

Однією з основних тем, винесених на обговорення під час панельних дискусій, була готовність фондів типу UCITS та AIF задовольнити майбутні потреби інвесторів. Йшлося, зокрема, про вже наявну репутацію та подальші перспективи бренду UCITS, причини його світового успіху та умови, потрібні для збереження його привабливості й надалі, а також про те, чи залишається адекватною потребам інвесторів нинішня лінійка доступних структур для фондів у ЄС (UCITS, AIF, ELTIF тощо) та які вдосконалення можуть бути необхідні для того, щоб задовольнити майбутні вимоги інвесторів.

Панель «Збільшення залучення роздрібних інвесторів після Covid-19: утопія чи необхідність?» була присвячена загрозам втрати впевненості інвесторів у ринках внаслідок турбулентності, спричиненої Covid-19, та підготовці відповідних рекомендацій Високого форуму з Об’єднання ринків капіталу (CMU). Зокрема, мова йшла про стимулювання участі роздрібних інвесторів у фондах шляхом підвищення їхньої впевненості та пропонування адекватного пенсійного забезпечення, у тому числі через поширення нового пенсійного продукту ІІІ рівня – Пан’європейського персонального пенсійного продукту (РЕРР).

Як наголосив у своїй промові Голова Європейського Управління з цінних паперів та ринків (ESMA) Стівен Майоор, ліквідність фондів (відкритого типу) залишається одним із ключових пріоритетів для ESMA і ковідна криза тільки посилила занепокоєння регулятора ринків ЄС щодо неї. А проте, він визнав, що учасники ринків доволі успішно пережили найважчі тижні цієї кризи навесні 2020 року. Водночас, С. Майоор підкреслив, що ESMA підтримує зусилля на національному та пан’європейському рівнях щодо забезпечення ширшого та більш гармонізованого застосування різноманітних інструментів управління ліквідністю в усіх країнах-членах ЄС, що сприяло б кращому подоланню криз ліквідності та більш ефективному функціонуванню Спільного ринку ЄС.

Крім того, 13 листопада, саме у день виступу керівника ESMA на Форумі, регулятор опублікував звіт про дослідження готовності інвестиційних фондів зі значною часткою корпоративного боргу або нерухомості в активах до можливих майбутніх несприятливих шоків ліквідності та оцінки. У звіті визначено п’ять пріоритетних напрямків дій, які можуть підвищити готовність цих категорій фондів.

Під час панельного обговорення на тему: «Як удосконалити розкриття інформації про ESG для вивільнення потенціалу фінансування сталого розвитку?» було розглянуто кроки, які потрібно зробити, щоб фінансування сталого розвитку запрацювало на практиці, зокрема пропонувалося  удосконалити розкриття ESG-даних портфельними компаніями («E» – навколишнє середовище, «S» – соціальні фактори, «G» – управлінські). Учасники панелі обговорили як законодавчі, так і ініційовані ринком рішення для подолання викликів, пов’язаних із ESG-даними: які ESG-дані потрібні та чи може бути частиною рішення централізована база ESG-даних або їх державний реєстр. Розглядалося також питання щодо дій, які необхідно зробити під час очікуваного у наступному році перегляду Директиви про нефінансову звітність (NFRD).

«Регуляторна панель: чого ми навчилися від реакції ринків на Covid-19?» залучила провідних регуляторів та розробників державних політик, які обговорили уроки кризи Covid-19, поділилися баченням довгострокових її наслідків для управляючих активами та для інвесторів, а також визначили подальші кроки для зміцнення стійкості галузі в ці буремні часи.

Завершився Форум презентацією «Гарячі теми та тренди у регулюванні фондів та управляючих активами у США» від міжнародної юридичної компанії Dechert LLP, де було висвітлено ключові особливості вимог щодо ESG для управляючих активами у США, умови щодо ESG згідно з правом США щодо пенсій і виплат у контексті запровадження змін до Закону про пенсійне забезпечення працівників (ERISA) – чи мають місце для них соціальні цілі? Йшлося також про нові антитрастові перевірки для управляючих активами у США та інші зміни для управляючих активами, а саме: уроки від провалу ринків навесні 2020 року; огляд нових правил Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) щодо використання деривативів взаємними фондами (MutualFunds); огляд нових правил SEC щодо організації фондів фондів; зміни, що стосуються голосування за довіреністю; статус зупинки, встановленої SEC на нові реєстрації нею європейських управляючих активами, що зумовлена занепокоєнням щодо конфлікту з Регламентом ЄС про загальний захист даних (GDPR); перспективи на наступні 4 роки у зв’язку зі зміною адміністрації у США.

Детальніше з матеріалами Форуму EFAMA - 2020 компанії-члени УАІБ можуть ознайомитися в Особистому кабінеті.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 23.11.24
Кількість КУА278на 23.11.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 23.11.24
Кількість ІСІ1819на 23.11.24
Кількість НПФ*53на 23.11.24
Кількість СК*1на 30.09.24
Активи в управлінні КУА, млн грн660 220на 30.09.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 087на 30.09.24