Бюлетень Національної платформи УНП (жовтень - листопад 2021)

10 грудня 2021

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

ГО «Інститут Інноваційного Врядування» прийнято в члени УНП

нститут - це аналітичний центр та громадська організація, що працює для розвитку інклюзивної цифрової демократії і врядування, а також захисту цифрових прав в Україні.
Місія Інституту – впровадження інноваційних рішень у сфері цифрового розвитку, які сприятимуть захисту демократії та забезпеченню прав людини.
Інститут Інноваційного Врядування реалізовує низку проєктів в Україні, Європі та країнах Східного партнерства.
Знайомтесь з організацією

Ре-грантинг членам Форуму 2021 (лот 3): Смарагдові об’єкти України, Білорусі та Молдови

Завершено проект "Аналіз та оцінка управління транскордонними смарагдовими об’єктами України, Білорусі та Молдови" (головний виконавець БО «Інтерекоцентр», Україна, РГ3 УНП). Проект сприяв об’єднанню активізації представників Української, Молдавської та Білоруської Національних платформ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, діяльність яких була спрямована на наближення національної екологічної політики до регламентів Європейського Союзу за допомогою посилення механізму діалогу між національними урядами та громадянським суспільством Національних платформ з підготовкою переліку рекомендацій для Міндовкілля та місцевих органів влади  цих країн.

КК УНП провів онлайн засідання 26 листопада 2021

яке було присвячене обговоренню результатів Щорічної конференції УНП (9-10 листопада 2021), ходу впровадження ініціатив РГ УНП та планів участі в Щорічній Асамблеї ФГС СхП (30 листопада – 2 грудня 2021).

Посилення спроможності УНП: вебінар про громадський та соціальний діалог (1-й модуль), 19.11.2021
 

Організація вебінару "Влада та громадянське суспільство: взаємодія в рамках громадського та соціального діалогу" викликана необхідністю формування спільного поля знань задля розробки концепції громадянського діалогу в Україні та її подальшої реалізації у практичному полі. Учасники представляли різні сектори публічної політики: центральну та місцеву владу, органи місцевого самоврядування, громадські організації та громадянські ініціативи. Результатом була дискусія стосовно співвідношення понять  «суспільний діалог», «громадський діалог» та  «соціальний діалог». Розмова мала цікавий професійний характер, що надало змогу окреслити напрями подальшої спільної роботи.
 

УНП провела дискусію “Україна напередодні саміту Східного партнерства”, 9.11.2021, онлайн
 

В рамках Щорічної конференції УНП ФГС СхП відбулася дискусія під час якої представники влади і громадянського суспільства поділилися думками щодо майбутнього Східного Партнерства (СхП) та на що може очікувати Україна за підсумками саміту СхП, який відбудеться в грудні цього року. Під час заходу були почуті як думки офіційних представників, так й бачення громадянського суспільства щодо ролі України в Східному партнерстві, її ключових цілей після 2020 року та як нова політика СхП вирішуватиме виклики, з якими зіштовхуються як країни регіону, так й їх громадянське суспільство. Учасники дискусії обговорили кроки та виклики напередодні 6-го саміту Східного партнерства (15-16 грудня 2021 р.), а також амбіції та політичні цілі, викладені в нових політичних документах.
 

Щорічна конференція УНП 2021, 9-10 листопада 2021
 

Було почуто думки офіційних представників, бачення громадянського суспільства щодо ролі України в Східному партнерстві, її ключових цілей після 2020 року та як нова політика СхП вирішуватиме виклики, з якими зіштовхуються як країни регіону, так й їх громадянське суспільство. Ми обговорили кроки та виклики напередодні 6-го саміту Східного партнерства (15 грудня 2021 р.), а також амбіції та політичні цілі, викладені в нових політичних документах.
9 листопада відбулася публічна дискусія «Україна напередодні саміту Східного партнерства: досягнення і виклики». 10 листопада були презентовані 10 ініціатив Робочих груп УНП  та члени УНП заслухали звіти координаторів і обговорили плани на наступний рік. Дякуємо всім, хто впроваджує ініціативи та своєю роботою в робочих групах УНП наближає євроінтеграцію України
 

28 жовтня 2021 року відбулося онлайн засідання РГ3 УНП «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека»
 

Під час засідання учасники представили новини своїх організацій та обговорили плани на наступний рік та участь в Щорічній конференції УНП та Асамблеї ФГС СхП.
Підготовка плану діяльності на 2022 рік. В тому числі:
– визначення  проблемних питаннь, які мають бути у фокусі роботі РГ3
– потенційні теми ініціатив на 2022 р. та інша активність
– про мабутній проект в рамках Лоту 3 Форуму “Advocating for good environmental governance in the EaP region” (Суспільство і Довкілля).
 

ІНІЦІАТИВИ УНП 2021: Чи матиме стратегія розвитку громад Черкащини довкільний пріоритет?
 

Довкільні та кліматичні виклики нині стосуються кожної без винятку громади. Щоб запобігти їх збільшенню, потрібен фаховий та системний аналіз наслідків планованого економічного розвитку, понад те – необхідне врахування особливостей природних територій, ландшафту та місцевої екомережі. Саме для визначення проблем, з якими зустрічається на цьому шляху місцеве самоуправління, 27 жовтня 2021 року було проведено круглий стіл «Екологічна складова стратегій розвитку громад Черкащини». Захід було проведено в рамках ініціативи «СЕО стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку», яку впроваджують організації-члени РГ3 УНП. Організаційну підтримку проведенню круглого столу надав Національний екологічний центр України (РГ3 УНП).
 

Громадськість вимагає обговорення критеріїв та плану дій майбутнього міністра довкілля
 

27 жовтня 2021 у прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася відбувся брифінг за ініціативи коаліції громадських організацій з вимогою обговорення критеріїв та плану дій майбутнього очільника міністерства.
Громадські організації нагадали про діючий євроінтеграційний порядок денний в сфері захисту довкілля, прогалини в його виконанні, а також поставили вимоги до кандидатів на посаду міністра.
В заході брали участь експерти організацій-членів УНП.
 

25 жовтня 2021 року відбулося засідання РГ5 УНП «Соціально-трудова політика та соціальний діалог»
 

Учасники засідання обговорили питання підготовки до проведення Щорічної конференції УНП 9-10 листопада 2021р. та 13 Асамблеї ФГС СхП 30 листопада-2 грудня 2021р.  На засіданні презентовано та обговорено дві ініціативи, які реалізуються в рамках РГ5.  За результатами обговорення, учасники засідання прийняли рішення розпочати підготовку плану роботи на 2022 рік. Зокрема,  найближчим часом визначити та систематизувати головні напрями роботи РГ5 в наступному році, які буле покладено в основу більш розгорнутого документу.
 

 

АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ

Новий логотип Східного партнерства
 

У листопаді 2021 року ЄС представив оновлений логотип Східного партнерства, що відповідає новим завданням ініціативи (англійською мовою).


 

Позиційний документ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства «Без демократії немає відновлення: верховенство права й демократична підзвітність в основі відновлення, стійкості та реформ»
 

ФГС СхП опублікував Позиційний документ щодо Спільного робочого документа щодо відновлення, стійкості та реформ: пріоритети Східного партнерства на період після 2020 року. У цьому документі викладено рекомендації громадянського суспільства щодо кількох питань у межах запропонованих пріоритетів на період після 2020 року, які заслуговують на подальшу розгляд Європейського Союзу, щоб сформулювати переконливий, остаточний та амбітний план для визначення курсу дій для відновлення та забезпечує досягнення спільних політичних обіцянок.

Індекс Східного партнерства 2021

показує результати діяльності шести країн Східного партнерства та їх прогрес у напрямку сталого демократичного розвитку та європейської інтеграції. Індекс Східного партнерства вперше генерує галузеві рекомендації, щоб допомогти громадянському суспільству, політикам Східного партнерства, незалежним дослідникам, аналітичним центрам та Європейському Союзу приймати обґрунтовані факти рішення та практичні реформи для покращення реалізації Східного партнерства.
Коротка довідка
 

Яке майбутнє Асоційованого Тріо після офіційного заснування цієї ініціативи в травні 2021 року?
 

Які основні рекомендації громадянського суспільства щодо розробки механізмів Тріо. як ЄС повинен реагувати на цю пропозицію своїх східних партнерів щодо посиленої співпраці з ним?
Аналізують експерти Michael Emerson, Tinatin Akhvlediani, Denis Cenusa, Veronika Movchan.

Впровадження Угод про асоціацію в Грузії, Молдові та Україні: порівняльний огляд 2021 року
 

Аналітики з Тбілісі, Кишинева та Києва Вано Чхіквадзе, Юліан Гроза та Лео Літра підготували порівняльний огляд виконаня Угод про асоціацію в трьох країнах.

Аналіз зовнішньополітичної частини виступу Президента Володимира Зеленського у Верховній Раді 1 грудня
 

зі щорічним Посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України від директорки Центру "Нова Європа" Альони Германчук "для президента особисто ключовим досягненням є саме Кримська платформа. Жодного слова про регіональні альянси – Люблінський трикутник (за винятком бригади), Асоційоване тріо – котрі, як і Кримська платформа, надали зовнішній політиці Зеленського власної харизми".

Стратегічні наслідки Зеленої Угоди для країн СхП
 

Документ, підготовлений для третього мережевого семінару, організованого Мережою аналітичних центрів зі Східного партнерства Майклом Емерсоном, 25.11.2021

15 листопада у Брюсселі відбулося засідання міністрів закордонних справ держав – членів Євросоюзу та країн – учасниць "Східного партнерства"
 

У зустрічі взяли участь верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, єврокомісар із питань європейської політики сусідства та розширення Олівер Варгеї, а також глави МЗС країн ЄС та Азербайджану, Вірменії, Грузії, Молдови та України. Вони обговорили підготовку саміту "Східного партнерства" у грудні.
Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель: ЄС і далі підтримуватиме необхідні реформи та "забезпечить відчутні вигоди для тих, хто активно впроваджує їх".
BACKGROUND BRIEF

Громадське здоров'я або цифрові свободи?
 

Відстеження громадян під час і після COVID-19: вплив на демократію в країнах Східного партнерства. В звіті представлено порівняльний аналіз цифрових публічних рішень, які були прийняті під час COVID-19. This publication was prepared by the Institute of Innovative Governance (Ukraine) with cooperation with Digital Communication
Network (Armenia), Social-Strategic Researches and Analytical Investigations Public Union (Azerbaijan), WhatchDogs. (Moldova),
PMO Business Consulting and Digital Communication Network (Georgia), East Center (Belarus)
Ця публікація підготовлена "Інститутом інноваційного врядування" (Україна, члени УНП) у співпраці з Digital Communication Network (Вірменія), Social-Strategic Researches and Analytical Investigations Public Union (Азербайджан), WhatchDogs. (Молдова),
PMO Business Consulting and Digital Communication Network (Грузія), East Center (Білорусь)

Вплив COVID19 на економіку України подвійний
 

З одного боку, він має чіткі короткострокові негативні економічні наслідки, передусім у 2020 році. З іншого, його довгостроковий вплив все ще потрібно аналізувати та він не є однозначним. Експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук та Oлександра Бетлій написали про Україну в ковідні часи та  про бачення тенденцій в постковідні часи. Олександра Бетлій відмічає: "Невизначеність стала ключовим словом при описі ковідних та постковідних часів. Але досвід проходження 2020 року показав, що інституції - важливі. Реформи, які були проведені у 2015-2019 роках, допомогли країні зустріти виклик сильнішою. Саме тому, Україні варто дедалі більше докладати зусиль до втілення реформ, зокрема тих, які визначено в Угоді про асоціацію".

 

СТАТТІ

Чого хочуть «східні партнери» від Євросоюзу?
Радіо Свобода

Україна, хоч і розраховує на перезавантаження ініціативи, але паралельно домовляється про своє майбутнє членство в «індивідуальному» порядку, наголошують фахівці, підписуючи декларації з європейськими країнами про визнання перспективи її членства в ЄС. Вступ України до блоку зобов’язалося підтримати п’ять країн – Польща, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія. Ще кілька документів – на стадії узгодження, й на Банковій розраховують підписати їх до саміту «Східного партнерства». Втім, аби приєднатися до Євросоюзу, Україні знадобиться згода всіх його країн, серед яких вистачає скептиків, зауважують аналітики.
 

Денис Шмигаль: Україна хоче сигналу ЄС про європейську перспективу
DW

Прем'єри України, Грузії та Молдови відвідали Брюссель для підготовки саміту "Східного партнерства". Денис Шмигаль закликав ЄС визнати європейську перспективу країн "Асоційованого тріо". "Ситуація у "Східному партнерстві" перед самітом демонструє нагальну потребу переосмислити стратегічну мету цієї важливої ініціативи ЄС шляхом посилення її геополітичного значення та надання чіткого сигналу європейської перспективи для тих країн, які би хотіли йти вперед у їхніх відносинах з ЄС", - заявив Шмигаль на брифінгу після зустрічей з очільниками ЄС.

«Якщо ми не налагодимо довіру, то ризикуємо й далі борсатися на місці», — Іванна Климпуш-Цинцадзе про європейську та євроатлантичну інтеграцію.
Комітет ВРУ з питань інтеграції України до ЄС 

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС взяла участь у дискусії «Вступ до НАТО та ЄС: прогрес, стагнація, імітація?» Київського безпекового форуму. Щодо інтеграції в ЄС, голова Комітету переконана, що велика увага зараз приділяється технічним питання, а також Угоді про зону всеосяжної та вільної торгівлі, але, водночас, втрачається найголовніше — увага до політичної складової: «Ми втрачаємо дух Угоди, намагаючись реалізувати її букву. А це про базу, про нашу приналежність до європейської цивілізації».
 

Промова Голови Європейської ради Шарля Мішеля під час церемонії відкриття 13-ї Асамблеї ФГС СхП, 30.11.2021
Представництво Європейського Союзу в Україні

Східне партнерство має відповідати безпрецедентним викликам сучасності – передусім, змінам клімату. І ми повинні вирішувати ці виклики разом, зокрема шляхом поглиблення галузевої та регіональної співпраці. ЄС підтримуватиме всі ініціативи щодо створення більшої синергії та співпраці між партнерами, включно з трьома асоційованими партнерами: Грузією, Республікою Молдова та Україною.
Відео звернення.
 

Дмитро Кулеба: Східне партнерство потребує перезавантаження, аби відповідати потребам і викликам сьогодення
Міністерство закордонних справ України

Міністр окреслив українське бачення стратегічних напрямів ініціативи: розвиток торгівлі, зміцнення безпеки, зокрема енергетичної, втілення Європейського зеленого курсу, інтеграція до Єдиного цифрового та Внутрішнього ринку ЄС. Дмитро Кулеба окреслив українське бачення стратегічних напрямів ініціативи: розвиток торгівлі, зміцнення безпеки, зокрема енергетичної, втілення Європейського зеленого курсу, інтеграція до Єдиного цифрового та Внутрішнього ринку ЄС. “Країни Асоційованого тріо досягли прогресу у синхронізації свого законодавства з ЄС, внутрішніх перетвореннях та економічній інтеграції. Успіх Асоційованого тріо є рушійною силою подальших змін на краще в регіоні”, - підкреслив міністр.

Міністри Асоційованого тріо провели переговори в Брюсселі
Міністерство закордонних справ України

Дмитро Кулеба: «Україна, Грузія та Молдова виступають за трансформацію Східного партнерства в дієвий інструмент європейської інтеграції. На саміті в грудні ми представимо стратегічне бачення подальшої взаємодії з ЄС на основі принципу диференціації: хто робить і прагне більшого, має отримувати більше». Окремою темою зустрічі стали спільні проєкти Асоційованого тріо в рамках економічного та інвестиційного плану для Східного партнерства.
Відео
 

Україна на засіданні міністрів закордонних справ Східного партнерства, яке відбудеться 15 листопада в Брюсселі, представить свою позицію щодо декларації грудневого саміту
Укрінформ

Директор Департаменту ЄС і НАТО Міністерства закордонних справ України Марина Михайленко під час дискусії "Україна напередодні саміту Східного партнерства: досягнення і виклики", організованої УНП ФГС СхП, відмітила, що дуже важливими є підтвердження принципу диференціації та "більше за більше" в межах Східного партнерства, не тільки визнання, а й підтримка ініціатив Асоційованого тріо, використання потенціалу та розвиток ЗВТ з Україною, Молдовою і Грузією, поглиблення співпраці у сферах енергетичної безпеки, "зеленої" та цифрової трансформації, охорони здоров'я.
 

Україна увійде до наступної хвилі розширення ЄС
Європейська правда

Програмна промова міністра Кулеби на Форумі асоціацій 21 жовтня,  що визначає стратегію у відносинах нашої держави із ЄС та сусідами у нашому регіоні. Форум асоціацій, організований центром "Нова Європа" та фондом "Відродження", що зібрав посадовців та експертів з держав "Асоційованого тріо" - України, Молдови та Грузії.
 

 

НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Асамблея Форуму громадянського суспільства зосередилась на реформах і стійкості

13-та асамблея Форуму громадянського суспільства Східного партнерства пройшла з 30 листопада до 2 грудня в режимі онлайн. Тема цьогорічної асамблеї: «На шляху до відновлення: сприяння реформам та стійкості для зміцнення Східного партнерства».
У заході взяли участь понад 300 організацій громадянського суспільства та осіб, відповідальних за ухвалення рішень, із країн Східного партнерства та Європейського союзу.
Учасники зібралися напередодні 6-го Саміту Східного партнерства, що відбудеться 15-16 грудня 2021 року.
Спікери проаналізували роль громадянського суспільства у відновленні та стійкості шести країн Східного партнерства. Вони також висловлять свої думки щодо поточних викликів, відновлення після пандемії, а також цілей, визначених у політичних документах. Крім цього, учасники обговорили реалізацію нового плану діяльності Східного партнерства, а також питання безпеки, підзвітності та ефективної участі громадянського суспільства.
Відео запис Церемонії відкриття 13-ї Асамблеї ФГС СхП, 30 листопада 2021
Позиційний документ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства «Без демократії немає відновлення: верховенство права й демократична підзвітність в основі відновлення, стійкості та реформ».
 

Паралельні сесії Щорічної Асамблеї EaP CSF

Напередодні Асамблеї Секретаріат ФГС СхП оголошував конкурс на Side events. Серед переможців є і наші колеги - члени РГ2 УНП. Мета цього блоку — надати членам ФГС СхП простір для спільного створення власних сесій як супутніх заходів до Щорічної асамблеї Форуму.






 

Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  
За листопад 2021 р. (англійською та російською мовами)
За жовтень 2021 р. (англійською та російською мовами)

 

АНОНСИ

Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства запрошує Вас на публічну дискусію «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?», яка відбудеться онлайн на платформі Zoom 17 грудня 2021, 11.00-13.00 год.

Під час заходу ми хочемо почути як думки офіційних представників, так й бачення громадянського суспільства щодо результатів 6-го саміту Східного партнерства (15 грудня 2021 р.), а також амбіцій та політичних цілей, які викладені в нових політичних документах.
В заході візьмуть участь представники влади, громадськості, експерти.
👉 Реєстрація: https://forms.gle/S9bpTqoTCQtv1hbE7
 

РГ3 УНП ФГС СхП запрошує Вас на публічну дискусію "Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки Саміту Східного партнерства"

Експертами РГ3 УНП ФГС СхП підготовлений оновлений аналітичний документ "Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні – 2", в рамках якого проведений аналіз перспектив та встановлення ключових індикаторів довкільної та кліматичної стійкості України в контексті досягнення цілей нової оновленої політики Східного партнерства, а також визначено траєкторію руху України у досягнені поставлених цілей за підсумками 2021 року.
На заході будуть представлені результати дослідження та рекомендації громадянського суспільства для досягнення Україною довкільної та кліматичної стійкості у розрізі підсумків Саміту Східного партнерства.
👉 Реєстрація: https://forms.gle/M57kMNuiN6HHM2Ys5
 

МОЖЛИВОСТІ

Оголошено конкурс подачі заявок на  EaP Civil Society Fellowship: що фінансується ЄС

Цього року кілька важливих змін. Немає вікових обмежень для претендентів (крім того, що не менше 18) і тепер у нас є два типи Fellowship:
✅Спільнота з залучення громад та
✅Civic Digital Fellowship.
Кінцевий термін подачі заявок- 17 січня 2022 року!
 

Інституційні гранти для молодіжних організацій

Програма USAID оголошує інституційний грант для українських молодіжних організацій, а також організації, які працюють із молоддю та підтримують молодіжне лідерство задля формування української ідентичності, заснованої на цінностях аби такі організації могли мати довготерміновий вплив в Україні. IREX заохочує діяльність, спрямовану на залучення молоді та на лідерство у розв'язанні проблем, пов'язаних із громадами, та на просування гендерної рівності й соціальної інтеграції, розмаїття, плюралізму.
Кінцевий термін для подання запитань – 29 листопада 2021 року
Кінцевий термін подачі заявки – 22 грудня 2021 року до 18:00 за місцевим часом у Києві

 
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 29.01.25
Кількість КУА279на 29.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 29.01.25
Кількість ІСІ1829на 29.01.25
Кількість НПФ*51на 29.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24