Бюлетень Національної платформи УНП (вересень-листопад 2023)

11 грудня 2023
НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

УНП ФГС СхП у партнерстві з ВГО “Жіночий консорціум України” (члени РГ1 УНП) провела 22 листопада онлайн-дискусію «Гендерні аспекти української народної дипломатії: погляд з різних сторін кордону».

Мета: визначити можливості для посилення лобіювання українського питання на рівні ЄС за участі так званої «народної дипломатії» – організованих та неорганізованих ініціатив молоді і жінок, надати приклади таких ініціатив, запропонувати можливі перспективні формати народної дипломатії.
Спікерки і спікери онлайн-дискусії представили власний досвід та запропонують рішення, які, на їх думку, сприятимуть посиленню та ефективності народної дипломатії від української молоді та жінок на рівні ЄС.
Відео запис дискусії

Посилення спроможності УНП: Інструменти ФГС СхП для досягнення стратегічних цілей УНП, 06.11.2023

Напередодні Щорічної Асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Українською національною платформою було проведено публічну дискусію щодо представлення та просування нових стратегічних цілей Платформи на Асамблеї та їх інтеграції в діяльність Форуму.
Участь у заході взяли делегати ФГС СхП, активні члени Української національної платформи, представники експертного середовища та громадського сектору.
Модератор та організатор: Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП
Презентація
Відео запис дискусії 6.11.2023

01-03 листопада 2023 року відбулася онлайн Щорічна конференція Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
Результати Щорічної конференції:
Програма Щорічної конференції була насичена та різноманітна.
В рамках Конференції відбулась відкрита панельна дискусія «Європейський зелений курс і повоєнна відбудова України: як забезпечити енергетичну та екологічну безпеку?»
Делегати обговорили Стратегію розвитку УНП 2024-2026, проекти позиційного документу УНП та  Адвокаційної стратегії УНП ФГС СхП на 2024-2026 роки
В рамках конференції відбулося звітування координаторів та плануванням в робочих групах, під час якого учасники напрацювали низку ідей для спільної діяльності на 2023 рік.
Відкрила роботу Конференції УНП 2023 публічна дискусія «Європейський зелений курс і повоєнна відбудова України: як забезпечити енергетичну та екологічну безпеку?»
Питання енергетичної, екологічної, кліматичної безпеки займають важливе місце у політичному порядку денному як України, так і всього регіону. Руйнування енергетичної інфраструктури, залежність європейських країн від російських енергоресурсів, руйнування Каховської ГЕС, міграція українців через вторгнення росії – далеко не повний перелік викликів сьогодення. Планування повоєнної відбудови України та необхідність виконання acquis ЄС в екологічній та енергетичній сферах, що включає також політику декарбонізації та кліматичної нейтральності відповідно до Європейського зеленого курсу, створюють нові рамки для забезпечення енергетичної та екологічної безпеки.
Питання до обговорення:
  • Як забезпечити, щоб відбудова України здійснювалась на принципах декарбонізації, кліматичної нейтральності та охорони довкілля?
  • Як російська агресія вплинула та впливає на екологічну та енергетичну безпеку в Україні та в регіоні?
  • Як наближення до acquis ЄС сприятиме відбудові України на зелених принципах?
  • Що необхідно робити на регіональному рівні для забезпечення екологічної та енергетичної безпеки?
Відео запис дискусії
Програма дискусії
УНП ФГС СхП у партнерстві з ГО “Українська асоціація оцінювання” (члени РГ2 УНП) провела онлайн вебінар «Як впровадити систему МіО у своїй організації та її особливості під час воєнного стану».
Під час вебінару було висвітлено такі питання: місце моніторингу та оцінювання в програмному циклі, логічна схема проекту, індикатори, створення плану та системи моніторингу, якісні та кількісні методи дослідження, організація процесу збору кількісних та якісних даних, бази даних та робота з ними, моніторинг та зворотний зв’язок, система обробки скарг і звернень, підзвітність постраждалому населенню. На запит від учасників та учасниць було звернено увагу на те, які функції виконує фахівець з моніторингу. Частиною вебінару також було виконання його учасницями та учасниками вправ зі створення елементів плану моніторингу через платформу menti.com
Презентація
Запис вебінару, 27.10.2023
УНП ФГС СхП, у партнерстві з організаціями членами РГ2 та РГ3 провела дискусію “Що несе українським фермерам інтеграція з ЄС – можливості чи ризики?”
У центрі Спільної аграрної політики ЄС – розвиток сільських територій, підтримка молодих фермерів, безпечність харчових продуктів, інноваційність та підвищення ефективності сільськогосподарської сфери. Але чи стосується все це українських фермерів у контексті інтеграції з Європейським союзом? Як українським фермерам працювати за правилами Спільної аграрної політики та Європейського зеленого курсу та до чого готуватись взагалі? На ці питання експерти та практики шукали відповідь під час дискусії.
Відео запис, 25.10.2023
Українська національна платформа ФГС СхП спільно з Радою зовнішньої політики “Українська призма” (члени РГ1 УНП) провела тренінг “Як освоїтися на європейській політичній кухні і бути почутим в Брюсселі: досвід практиків”.
Зважаючи на надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, а також потенційне відкриття перемовин про членство, для українських громадянських інституцій наразі постає дилема щодо поглибленого вивчення процесу прийняття не тільки зовнішньополітичних, але й внутрішніх рішень в рамках ЄС. Поточна система прийняття рішень ЄС включає чотири головні інституції: Європейська Комісія, Рада ЄС, Європейський Парламент, Європейська Рада. Кожна з них відповідає за частину спільного ухвалення рішень, залежно від тематичного спрямування.
Учасники тренінгу поглибили знання щодо ролі кожної з інституцій у формуванні спільних рішень, а також процедур, що визначають формат міжінституційної співпраці та алгоритм ухвалення
Автори тренінгу запропонували відомі їм з практичної діяльності шляхи адвокації аналітичних матеріалів НДО, а також безпосередньої участі у формуванні політик ЄС.
УНП ФГС СхП спільно з Радою зовнішньої політики “Українська призма” (члени РГ1 УНП) провела вебінар “Між емоціями та змістом: особливості комунікації НДО в Брюсселі в часи війни”.
Українські неурядові організації не є новачками на рівні Брюсселя. Участь у Форумі громадянського суспільства Східного партнерства, а також Платформі громадянського суспільства України дозволив українським громадським активістам відчути дотичність до формування порядку денного між Києвом та Брюсселем. Водночас, повномасштабна агресія Росії проти України значно трансформувала напрям та обсяг роботи української сторони з європейськими партнерами. Тематичне спрямування дипломатії воєнного часу охоплює нові сфери, в яких раніше не було потреби. Наприклад, відбудова Україною, створення спеціального трибуналу, санкції тощо. Однак ускладнилась логістика та наклались обмеження на виїзд за кордон окремих категорій громадян України.
Все це спонукає переглянути традиційні способи комунікації та адвокації продуктів НДО та забезпечити постійний фокус уваги на потребах України. Саме цим питанням і присвячено вебінар.
Відеозапис вебінару
Під час вебінару були розглянуті наступні питання:
  • Елементи спроможності ОГС
  • Формула ефективності у реалізації задумів
  • Джерела фінансування ОГС
  • Роль проєктної діяльності
  • Етапи формування спроможної ОГС.
  • Проєкний підхід до розвитку ОГС.
  • Підходи до формування синергії між активними організаціями
Запис вебінару 05.10.2023
УНП та ГО «Центр соціальної безпеки і регіональних ініціатив» (члени РГ5 УНП) провели круглий стіл, присвячений соціальному діалогу, ідея якого викарбувалася у повоєнних європейських країнах. З часом ця ідея перетворилась на переговорні практики, що формують успішні соціально-економічні політики країн – членів Європейського Союзу.
Круглий стіл відбувся наживо у Харкові, адже неможливо переоцінити живе спілкування.
В результаті обговорення учасники круглого столу надійшли висновків щодо необхідності:
  • створення реєстру діючих (за Законом «Про соціальний діалог в Україні») та потенційних учасників  на Національному та Регіональному рівнях;
  • необхідності залучення до соціального діалогу громадських організацій;
  • ініціювання створення регіональних робочих груп з корегування нормативно-правової бази функціонування системи соціального діалогу в Україні;
  • розробки програм щодо вдосконалення та систематизації порядку здійснення соціального діалогу перш за все на рівні територіальних громад.
 
НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА
Унікальна за розміром і аудиторією 15-та щорічна асамблея ФГС Східного партнерства зібрала понад 250 представників організацій громадянського суспільства з країн Східного партнерства та ЄС, а також осіб, які приймають рішення у Східному партнерстві та ЄС, щоб обговорити майбутні форми багатосторонньої співпраці Східного партнерства, роль громадянського суспільства та те, як забезпечити його стійкість у майбутньому.
Асамблея завершилася прийняттям резолюції. Текст був спільно розроблений усіма делегатами на Щорічній Асамблеї та схвалений переважною більшістю.
Програма Асамблеї 2023
Записи події виклали на YouTube
EaP CSF member’s update: Latest news from Brussels and the EaP region 
Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму: 
МОЖЛИВОСТІ
За підтримки ЄС, проєкт «Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн Східного партнерства» (Eastern Partnership Civil Society Facility) оголошує новий конкурс заявок на програму стипендій для активістів\ок громадянського суспільства.
Основна мета програми стипендій – підтримати громадських активістів\ок, свідомих жінок і чоловіків, які прагнуть впровадити позитивні соціальні зміни у своїх громадах. Стипендії сприятимуть розвитку спроможності стипендіатів конструктивно взаємодіяти з громадами та владою та сприяти реформам у країнах Східного партнерства.
Теми стипендій 2024 року:
  • Підтримка внутрішньо переміщених осіб (ВПО);
  • Покращення підзвітності ОГС та зв'язку з громадськістю.
Зверніть увагу! Стипендії надаються окремим особам, а НЕ організаціям!
Правила подання заявки на стипендію 2024.
Кінцевий термін подання заявок – 27 грудня 2023 року.
Мета цього конкурсу полягає в сприянні повній реалізації всіх прав людини — громадянських, політичних, економічних, соціальних та культурних прав — усіма, а також у співпраці з ключовими суб’єктами для просування реалізації цих прав.
Лоти конкурсу:
  • Бізнес і права людини (Лот 1);
  • Загальна схема преференцій (GSP+) — спеціальна система стимулів для сталого розвитку та належного управління (Лот 2);
  • Боротьба з примусовою працею (Лот 3);
  • Рівність та залучення ЛГБТІК осіб (Лоти 4 і 5);
  • Свобода релігії чи переконань (Лот 6).
Кінцевий термін подання концептуальної ноти — 31 січня 2024 року!
Фонд родини Богдана Гаврилишина оголошує про початок Премії «Responsibility Award 2023». Номінуватися можуть організації громадянського суспільства (ОГС) зі своїми історіями відповідального партнерства. Це проєкти, втілені ОГС з партнерами з інших секторів (бізнес, місцева влада тощо).
Подача заявок триває до 31 грудня включно.
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 21.11.24
Кількість КУА278на 21.11.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 21.11.24
Кількість ІСІ1819на 21.11.24
Кількість НПФ*53на 21.11.24
Кількість СК*1на 30.09.24
Активи в управлінні КУА, млн грн660 220на 30.09.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 087на 30.09.24