Бюлетень Національної платформи УНП (січень-лютий 2023)

14 березня 2023
Бюлетень січень-лютий 2023
 
НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Члени РГ3 УНП та РГ5 УС ПГС підтримали Заяву щодо недопустимості звуження екологічних прав

Мова йде про законопроєкт №8410 «Про внесення змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Окрім кількох цілком доречних нововведень, законопроєкт суттєво звужує можливості участі громадськості у процедурі ОВД і це викликає серйозне занепокоєння серед представників громадянського суспільства.
Представники природоохоронного руху звертаються до Уряду, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України і народних депутатів Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування з вимогою переглянути пропозиції, що суперечать європейській інтеграції, та забезпечити належне постійне і прогресивне розширення можливостей громадськості брати участь у процесі прийнятті управлінських рішень з питань, що стосуються довкілля.
Дякуємо Міжнародній благодійній організації “Екологія-Право-Людина” (члени РГ3 УНП) за аналіз проєкту закону та підготовку проєкту заяви.
Текст заяви
 

Рівень відповідності УНП Кодексам етичної поведінки у 2022 році

Проведено самооцінювання рівня відповідності УНП ФГС СхП Кодексам етичної поведінки ФГС СхП та УНП у 2022 році.
Існує необхідність додаткового роз’яснення існуючих механізмів уникнення конфлікту інтересів всередині УНП, наприклад через інформаційні сесії/заходи щодо відповідних положень Кодексу етичної поведінки для пояснення того, як УНП має діяти у світлі найбільш «чутливих» положень Кодексу.
Самооцінювання (проведене у період: 26/01/2023 – 07/02/2023) покликане спрямувати УНП та її структурні підрозділи до об’єктивної оцінки рівня впровадження цінностей та стандартів ФГС СхП, визначених в Кодексі етичної поведінки ФГС СхП та Кодексі етичної поведінки УНП.
Звіт підготовлено Максимом Корявцем, Радником з етичних питань.

Звіт проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП 2021-2023», 2022

Звіт проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхПв 2021-2023 рр», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗВІТ діяльності за 2022 рік
ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗВІТ діяльності за 2022 рік (англійською мовою)
 

В рамках візиту Європейського комісара з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініюса Сінкявічюса (European Commissioner for Environment, Oceans and Fisheries, Virginijus Sinkevičius) до України, 17 лютого 2023 р. відбулася зустріч єврокомісара з громадськими організаціями та аналітичними центрами.
В засіданні взяли участь представники організацій-членів РГ3 “Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека” УНП ФГС СхП Національний екологічний центр України, ІЦ “Зелене досьє”, Діксі Груп та Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”.
Представники Української національної платформи презентували та передали Віргініюсу Сінкявічюсу позиційний документ “Повоєнне відновлення України має бути зеленим”, а також аналітичний документ “Повоєнне відновлення України: відбудова заради кращого майбутнього”, широко презентований минулого місяця. Авторами цих документів впродовж зустрічі було відзначено необхідність формування нової візії майбутнього України, що має стати основою процесу відбудови, і така візія має бути “зеленою”, забезпечити довкільно дружню Україну майбутнього.
Пріоритетні напрямки діяльності: освіта дорослих, професійна орієнтація підлітків, психологічна допомога дітям і дорослим, підвищення кваліфікації вчителів і науково-педагогічних співробітників.
Знайомтесь з організацією:
www.meandmyschool.ua,
www.facebook.com/meandmyschoolcenter,
www.instagram.com/meandmyschoolcenter
Експерти РГ3 УНП ФГС СхП представили результати роботи в рамках ініціативи «Зелене відновлення: відбудова заради кращого майбутнього».
Автори оприлюдненого дослідження «Повоєнне відновлення України: відбудова заради кращого майбутнього» пояснюють, чому повоєнне відновлення України має бути зеленим, які є перешкоди для інтеграції екологічної політики до планів відновлення та як можна подолати ці перешкоди.
Запис дискусії
Висновки дискусійного майданчика
Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу
 
 
АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ

Цей текст є коротким викладом та вступом до звіту DGAP «Війна Росії в Україні: переосмислення політики розширення ЄС на схід і сусідства». Ця стаття складається з двох частин. Перший стосується перегляду політики розширення ЄС, а другий – перегляду Східного партнерства. Він завершується політичними рекомендаціями.
Повний текст звіту

ЄС має реформувати свою ініціативу Східного партнерства, щоб краще відповідати на різні потреби та пріоритети країн-партнерів. Переважна більшість молодих дипломатів вважає, що було б помилкою повністю відмовитися від ініціативи. Натомість вони виступають за реформоване та оновлене Східне партнерство, яке могло б допомогти ЄС та його східним сусідам спільно вирішувати нові виклики.
 
Президент України Володимир Зеленський та Президент Європейської ради Шарль Мішель і Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зустрілися в Києві для проведення 24-го саміту Україна – ЄС та схвалили заяву.
Східне партнерство:
31. Паралельно із зусиллями України щодо європейської інтеграції Україна та ЄС визнали важливість подальшого зміцнення персоналізованої регіональної співпраці, включно зі Східним партнерством, яке завдяки своєму диференційованому підходу сприяє підвищенню стійкості нашого Східного сусідства, сприяючи також співпраці у сфері безпеки, включно з енергетичною безпекою та протидії гібридним загрозам.
Спільна заява 3 лютого 2023 року, м. Київ
https://www.president.gov.ua/news/nasha-meta-pochati-peregovori-pro-vstup-do-yevrosoyuzu-vzhe-80769
Європарламент у четвер, 2 лютого, ухвалив резолюцію, в якій закликав ЄС працювати над початком переговорів про вступ України до блоку. Про це повідомляється на сайті Європарламенту.
Документ підтримали 489 євродепутатів, 49 утрималися, 36 голосували проти.
У резолюції Європарламент виклав очікування від саміту Україна—ЄС, який відбудеться в Києві 3 лютого. У ній сказано, що Євросоюз має «працювати над початком переговорів про вступ і підтримувати дорожню карту з викладенням наступних кроків для приєднання України до єдиного ринку ЄС». Євродепутати закликали Україну якнайшвидше провести реформи, щоб відповідати критеріям членства в ЄС.
 
СТАТТІ
The European Committee of the Regions
Комісія CIVEX затверджує рекомендації щодо майбутнього Східного партнерства та Акту про свободу медіа в Європі та починає роботу над Пакетом розширення.

Європейська правда
Напередодні саміту Україна-ЄС консорціум експертних організацій, до якого входять і члени УНП, підбив проміжні підсумки виконання Україною кандидатських вимог.
Читайте на Європейська правда та пройдіться по усім семи критеріям і розберіться, де Україна має успіх та де можна говорити про провал – чи то з боку ЄС, чи то з українського боку.
 

BBC News Україна
"На тлі дискусій про перегляд нейтралітету Молдови, січневе опитування CBS-AXA-WatchDog показало, що лише 27% готові підтримати членство країни в НАТО, 55% проголосують проти. Для порівняння підтримка членства в ЄС складає 53%, і лише 24% хочуть в Євразійський союз з Росією".
 
Європейська правда
Під час візиту до Києва Урсула фон дер Ляєн передала президенту Зеленському оцінку відповідності праву ЄС, яку Єврокомісія здійснила одночасно для України, Молдови та Грузії. "Європейська правда" вивчила дані документа, а також інших держав-кандидатів, та їхню динаміку. Фахівці ЄК досліджують законодавство та реальну ситуацію в державі-кандидаті за кожною з глав і роблять висновок, наскільки вони наближені до європейського права і практики.
 
НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА
"В знак солідарності з Україною та усіма українцями - сьогодні ми приєднуємося до Promote Ukraine та сотень людей, які закликають припинити російську війну в Україні".
МОЖЛИВОСТІ
Європейська школа у Тбілісі, Грузії, оголошує конкурс заявок на стипендіальну програму на 2023/2024 навчальний рік за підтримки Європейського Союзу та International Baccalaureate.
До участі запрошуються учні з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Республіки Молдова та України, яким виповниться 16-17 років станом на 1 вересня 2022 року.
За результатами конкурсу буде відібрано до 20 учнів, які отримають повну стипендію за програмою міжнародного бакалаврату (ІВ).
Кінцевий термін подання заявок – 16 березня 2023 року.
Більше інформації про школу та процес відбору можна знайти українською мовою.
The MATRA Programme invites Ukrainian civil society organisations to submit concept notes by 31 March 2023.  The MATRA Programme encourages collaboration with Dutch organisations.
Priority areas
  • Enhancing the position of civil society organisations;
  • Strengthening the rule of law with the focus on independent judiciary, integrity, transparency and accountability;
  • Contributing to security and stability in the regions;
  • Providing support for Ukraine’s recovery / reconstruction and integration with the EU;
  • Promoting parliamentary democracy, upholding the separation of powers and democratic participation.
Ви ґендерний активіст чи експерт громадянського суспільства з регіону СхП (працюєте переважно на Україні, Грузіі, Вірменії)?
Чи хотіли б ви стати частиною унікальної програми стипендій з питань ґендерної рівності, яка розглядає гендерні наслідки підтримки демократії?
Подайте заявку на стипендії Громадянського суспільства з ґендерної рівності в межах проекту Horizon Europe
Кінцевий термін подання заявок – 15 березня 2023 року.
Більше інформації про критерії відбору та процедуру подачі заявки
 
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 20.01.25
Кількість КУА279на 20.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 20.01.25
Кількість ІСІ1829на 20.01.25
Кількість НПФ*52на 20.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24