Бюлетень Національної платформи УНП (серпень - жовтень 2021)

10 грудня 2021

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Заява правозахисних робочих груп УНП та УС ПГС щодо боротьби з проявами дискримінації

Члени Робочої групи 1 «Демократія, права людини, належне урядування та стабільність» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) та Робочої групи 2 «Свобода, юстиція, права людини» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) 11 жовтня 2021 року  звернулися до депутатів Верховної Ради України з закликом щодо підтримки проекту Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації» (реєстр. № 5488 від 13.05.2021 р.), що включений до порядку денного шостої сесії роботи парламенту та щодо невідкладної ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству (далі – Стамбульська конвенція) і запровадження в законодавство України міжнародні стандарти запобігання та протидії насильству щодо жінок і домашньому та гендерно обумовленому насильству.
Заява на сайті УНП, 11 жовтня 2021

4 жовтня 2021 року на платформі ZOOM відбулося чергове засідання РГ2 УНП

Метою засідання було скоординувати  поточної діяльності РГ2  та запланувати  діяльність та заходи  на наступні місяці.
Засідання пройшло згідно запланованого порядку денного:
- Знайомство з новим членом РГ 2 –  ГО «Українська Асоціація Оцінювання»(УАО)
- Інформація про тренерську мережу і кластер доброчесних виробників харчових продуктів
- Напрацювання ідей – тематик для обговорення на щорічній конференції
- Можливості для РГ2

Руслан Гаврилюк про аналіз підсумків п’ятої сесії ВР України

Член керівного комітету УНП ФГС СхП, голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк, коментуючи представлений аналіз підсумків роботи Верховної Ради України відзначив відсутність системного аналізу євроінтеграційної складової в роботі українського парламенту. Зокрема, не охоплено стан реалізації в законодавчому полі положень Угоди про асоціацію, що є не лише невід’ємною частиною національного законодавства, а й дороговказом його розвитку. Окрім того, Руслан Гаврилюк відзначив, що Європейський зелений курс та нова політика Східного партнерства, що має бути ухвалена наприкінці 2021 року, також мають знайти відгук в роботі українського парламенту, зокрема щодо забезпечення довкільної та кліматичної сталості України як наскрізного пріоритету у майбутніх відносинах України та ЄС. Українська національна платформа, як платформа, що об’єднує проєвропейські організації громадянського суспільства, зацікавлена у об’єктивному контролі наближення українського законодавства до європейського, в тому числі згідно Угоди про асоціацію, що може стати важливим компонентом подальшої підтримки донорами роботи Верховної Ради України.
 

ГО «Українська Асоціація Оцінювання» прийнято в члени УНП
 

Основні напрями роботи УАО:
- створення платформи для обміну досвідом та співробітництва із експертами, інституціями та організаціями шляхом використання соціальних мереж та веб-сторінки;
- проведення семінарів, тренінгів, круглих столів, досліджень, робочих зустрічей та конференцій;
- формування бібліотеки інформаційних ресурсів;
- поширення інформації та публікації;
- узгодження термінології, вироблення норм, принципів та стандартів у сфері оцінювання;
- взаємодія з державними органами, громадськими та приватними організаціями.
Знайомтесь з організацією
 

Громадам потрібно більше знань про стратегічну екологічну оцінку
 

4 серпня 2021 року за ініціативи УНП ФГС СхП було проведено онлайн-семінар «Ключові проблеми запровадження стратегічної екологічної оцінки як основного інструменту досягнення збалансованого розвитку місцевих громад». Організатором заходу виступив Національний екологічний центр України. Науковці, експерти, представники громадського сектору та учасники УНП обговорили наявні перепони, що заважають місцевим громадам розробляти плани власного розвитку із урахуванням інтересів довкілля та здоров’я мешканців.
Відеозапис та презентації на сайті УНП.

ІНІЦІАТИВИ Робочих груп УНП 2021
 

Триває впровадження ініціатив Робочих груп УНП, які були підтримані Керівним комітетом та Наглядовою радою проекту. Інформацію про підтримані 10 ініціатив читайте на сайті УНП.





 

 

АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ

Спільна заява за підсумками 23-го Саміту Україна – Європейський Союз
 

Президент України Володимир Зеленський, Президент Європейської Ради Шарль Мішель та Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн зустрілися 12 жовтня 2021 року у м. Києві для проведення 23-го Саміту Україна – ЄС та схвалили таку заяву.


 

Пріоритети розвитку асоціації з ЄС: очікування українських експертів напередодні 23-го Саміту Україна-ЄС
 

Понад 20 експертів з 15 аналітичних центрів та громадських об’єднань спільними зусиллями визначили критерії оцінки саміту , а також середньострокові завдання у виконанні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та пріоритети її оновлення.
Англійська версія документу.

Оцінки виконання Угоди про асоціацію із ЄС у сфері охорони довкілля
 

Наші колеги, «Екологія - Право – Людина» (ЕПЛ), члени РГ3 УНП підготували бріф оцінки виконання Угоди про асоціацію із ЄС у сфері охорони довкілля.

Колеги відмічають, що «Із проаналізованих ключових горизонтальних та секторальних сфер у жодній не відбулося реального прогресу навіть на рівні прийняття необхідної нормативно-правової бази».
 

The EU4Business Initiative Annual Report 2021
 

Звіт містить детальну інформацію про допомогу ЄС у трьох пріоритетних сферах програми: доступ до фінансів, послуги з розвитку бізнесу та середовище, що сприяє розвитку бізнесу. У 2020 році ЄС надав підтримку майже 72 000 МСП, третина з яких належать жінкам. Це призвело до створення понад 50 000 нових робочих місць та 1 мільярду євро додаткового доходу, отриманого за рахунок підтримки ЄС МСП у Вірменії, Азербайджані, Білорусії, Грузії, Молдові та Україні.
У звіті також розглядаються пріоритети Східного партнерства на 2025 рік, а конкретніше - ключові цілі, спрямовані на МСП з регіону Східного партнерства.
Про Україну читайте тут.

4 серпня 2021 року Європейська Комісія представила (четвертий звіт про моніторинг безвізового режиму ЄС з Албанією, Боснією та Герцеговиною, Чорногорією, Північною Македонією, Сербією, а також Грузією, Молдовою та Україною
 

Для країн, щодо яких безвізовий режим діє менше 7 років (Грузія, Молдова та Україна), звіт також містить більш детальну оцінку заходів, вжитих для забезпечення виконання контрольних показників. Загалом, у звіті підсумовано, що всі країни продовжують виконувати вимоги щодо лібералізації візового режиму та досягли прогресу у виконанні рекомендацій минулого року. Також зазначається, що безвізовий рух продовжує приносити позитивні економічні, соціальні та культурні вигоди державам-членам ЄС та країнам-партнерам.
4th report on the monitoring of the EU visa-free regime with Albania, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, North Macedonia and Serbia, as well as Georgia, Moldova and Ukraine

 

СТАТТІ

У межах 23-го Саміту Україна – ЄС підписано низку документів, зокрема Угоду про Спільний авіаційний простір
Офіс Президента України

У межах 23-го Саміту Україна – Європейський Союз, який відбувся в Києві 12 жовтня, у присутності Президента України Володимира Зеленського, Президента Європейської ради Шарля Мішеля та Президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн підписано низку документів.
«Я щиро вдячний лідерам інституцій Європейського Союзу за сьогоднішню важливу зустріч. Ціную плідну взаємодію між нами, наші регулярні контакти. Ми готові спільно рухатися далі шляхом практичних і осяжних євроінтеграційних кроків, які мають відчувати наші українські громадяни та бізнес. Ми впевнені в нашому спільному майбутньому, і ми бачимо його з Євросоюзом, у безпечній та успішній європейській родині», – наголосив Президент Володимир Зеленський.
 

Ольга Стефанішина: Україна та ЄС можуть посилити потенціал Угоди про асоціацію
Євроінтеграційний портал

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина провела в Брюсселі зустріч з генеральним секретарем Європейської Служби зовнішньої діяльності (ЄСЗД) Стефано Санніно щодо підготовки Саміту Україна-ЄС, який відбудеться 12 жовтня у Києві.

Ситуація у Східному партнерстві засвідчує потребу переосмислити стратегію ініціативи ЄС – Джапарова
Міністерство закордонних справ України

16 вересня 2021 року перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова взяла участь у засіданні вищих посадових осіб держав-учасниць Східного партнерства
Ключовою темою заходу стало обговорення пріоритетів та цілей Східного партнерства в контексті підготовки до його 6-го саміту в грудні 2021 року.
Еміне Джапарова зробила окремий наголос на очікуваннях Асоційованого Тріо від майбутнього СхП, зокрема щодо більш активного використання диференційованого підходу та принципу «більше за більше» поряд зі збереженням інклюзивності СхП, поступової інтеграції до Внутрішнього ринку ЄС, розвитку конкретних сфер секторальної взаємодії, активізації співпраці у сфері безпеки, забезпеченні миру та стабільності у регіоні.   У межах оцінки Спільного робочого документа перша заступниця міністра позитивно відзначила той факт, що новий порядок денний СхП передбачає збільшення обсягів торгівлі, економічне зростання, зміцнення демократичних інституцій та верховенства права, підтримку зеленої та цифрової трансформації, розвиток справедливого, гендерно рівного та інклюзивного суспільства. Вона зазначила, що документ враховує значну частину українських пропозицій у контексті практичної взаємодії в рамках СхП. Водночас, за її словами, Україна очікує, що у фінальній декларації саміту буде визначено стратегічне бачення майбутнього СхП, у тому числі з урахуванням європейських прагнень асоційованих партнерів. 

Поширення демократії серед країн-партнерів на Сході відповідає інтересам ЄС – Боррель
Укрінформ

«Ми посилюємо співробітництво зі Східними партнерами. Підтримка демократії залишається у «топі» інтересів ЄС. Ми не можемо бути островом демократії у світі автократій. Як демократія, ми не можемо вижити, якщо ми оточені та будемо знаходитися посеред світу, що матиме іншу політичну систему. В наших власних інтересах , щоб нашу (демократичну) систему поділяли якомога більше людей та стільки країн, скільки це можливо», - заявив Високий представник ЄС Жозеп Боррель під час виступу на пленарному засіданні Європарламенту у Страсбурзі 14 вересня 2021.

Перегляд Угоди про асоціацію, зелена політика ЄС та секторальні санкції проти Білорусі
Європейська правда

Торговий представник України Тарас Качка про найбільш гострі питання зовнішньої торгівлі. Чи постраждають українські виробники від "зеленого курсу" ЄС? Що принесе перегляд Угоди про асоціацію? І чи будуть введені секторальні санкції проти Білорусі?

ЄС «визнає прогрес» України у впровадженні реформ – чернетка заяви за підсумками жовтневого саміту
Радіо Свобода

Європейський союз визнає прогрес у впровадженні реформ в Україні – про це йдеться в чернетці заяви, яку планується оприлюднити за підсумками саміту України та ЄС, запланованим на жовтень. Чернетка є в розпорядженні редакції Радіо Свобода.

Як Україна виконує умови візової лібералізації — Єврокомісія представила 4-й звіт про моніторинг безвізового режиму
Комітет ВРУ з питань інтеграції України до ЄС

Європейська Комісія представила четвертий звіт про моніторинг безвізового режиму ЄС з Албанією, Боснією та Герцеговиною, Чорногорією, Північною Македонією, Сербією, а також Грузією, Молдовою та Україною. У доповіді йдеться про заходи, вжиті переліченими країнами у 2020 році для виконання рекомендацій попереднього — третього звіту Єврокомісії в рамках механізму призупинення безвізових режимів. Для країн, щодо яких безвізовий режим діє менше 7 років (Грузія, Молдова та Україна), звіт також містить більш детальну оцінку заходів, вжитих для забезпечення виконання контрольних показників. Комісарка з внутрішніх справ Ілва Йоханссон зауважила: «Безвізовий режим між ЄС та Західними Балканами, а також країнами Східного партнерства є значним досягненням. Хоча обмеження, пов'язані з пандемією COVID-19, суттєво вплинули на мобільність, безвізові країни Західних Балкан та Східного партнерства мають продовжити та активізувати свої зусилля в управлінні міграцією та наданням притулку, а також у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю».
 

 

НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Ре-грантинг членам Форуму 2021, лот 1 та лот 2

Секретаріат Eastern Partnership Civil Society Forum повідомив, що на конкурс Call for Proposals 2021 – Lot 1 надійшла 1 заявка. На Lot 2 надійшло 20 заявок, з яких 18 мають право на участь. З цих 18 заявок конкурсна комісія підтримала фінансування 3 заявок.
Підтримано Lot 1 – 1 проект та Lot 2 – 3 проекти
Вітаємо наших колег, членів УНП ФГС СхП – членів РГ1 Раду зовнішньої політики “Українська призма” та членів РГ3 Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля” з підтримкою їх проектів.

13-та щорічна Асамблея ФГС СхП «Дорога до відновлення: сприяння реформам та стійкості для зміцнення Східного партнерства» відбудеться онлайн з 30 листопада по 2 грудня 2021 року

На захід збереться понад 200 ГО та осіб, що приймають рішення Східного партнерства та ЄС, щоб обговорити останні кроки та виклики напередодні шостого саміту Східного партнерства (15-16 грудня 2021 р.), а також амбіції та цілі політики, викладені в нових політичних документах
Проект порядку денного
Слідкуйте за новинами Асамблеї.



 

Засідання КК ФГС СхП, онлайн, 15-17.09.2021

Керівний комітет (КК) ФГС Східного партнерства зібрався з 15 по 17 вересня 2021 року для обговорення фундаментальних питань щодо порядку денного майбутньої 13 -ї щорічної Асамблеї. Крім того, члени Керівного комітету детально обговорили процедури відбору делегатів, а також різні питання, такі як розробка стратегії та фінансові питання.
Протокол засідання КК ФГС СхП, 15-17 вересня 2021 року
 

Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  
- За вересень 2021 р. (англійською та російською мовами)
- За серпень 2021 р. (англійською та російською мовами)

 

МОЖЛИВОСТІ

Конкурс на програму «MEET UP! Youth for Partnership»

За програмою підтримки MEET UP! Молодь за партнерство підтримує Фонд Пам ' ять, Відповідальність та Майбутнє (ЄВЗ)
«MEET UP! Youth for Partnership» фінансує міжнародні проекти обміну і партіціпатівной формати для молоді, а також заходи з підвищення кваліфікації фахівців з Білорусі, Грузії, України та Німеччини. Мета програми полягає у зміцненні зв'язків між молодими європейцями і підтримки їхнього прагнення до створення єдиної Європи.
Кінцевий термін подачі заявок- 31 жовтня 2021 року!
Інформація російською.
 

 
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 20.01.25
Кількість КУА279на 20.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 20.01.25
Кількість ІСІ1829на 20.01.25
Кількість НПФ*52на 20.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24