Бюлетень Національної платформи УНП (грудень 2021 —cічень 2022)

15 лютого 2022

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА


Звернення РГ3 УНП щодо законодавства про екомаркування

Члени Робочої групи 3 Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) стурбовані ситуацією, яка може скластися в Україні стосовно підтримки та розвитку екологічно орієнтованого виробництва і споживання та звертаються  до народних депутатів України та відповідних урядових структур з рекомендацією розробити окреме системне законодавство у сфері екологічного маркування та не вносити зміни до чинних законів.
ЗАВАНТАЖИТИ Звернення РГ3 УНП щодо законодавства про екомаркування, 20.01.2022.

Тематичні пріоритети діяльності РГ УНП на 2022

Представляємо Вашій увазі  тематичні пріоритети діяльності та Зведений Операційний план діяльності Робочих груп УНП на 2022.
Операційний план та тематичні пріоритети були обговорені з членами РГ УНП та підготовлені координаторами Робочих груп УНП.

Регрантинг членам Форуму 2021 (лот 2): Оцінка впровадження належного екологічного врядування
Який стан належного екологічного врядування у країнах Східного партнерства та що потрібно, щоб його покращити, – громадські організації із Грузії, Молдови та України розпочинають спільний проєкт. За його результатами вони сформують рекомендації з впровадження належного екологічного врядування для регіону СхП.
Протягом 2022 року організації RICDOG (Грузія), Національний екологічний центр(Молдова) та Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» (Україна, члени РГ3 УНП) оцінять стан належного екологічного врядування (НЕВ) у трьох країнах Східного партнерства. Це допоможе зрозуміти проблеми НЕВ та надати конкретні рекомендації для національних органів влади, Європейської комісії та громадянського суспільства. Через історії успіху з Грузії, Молдови та України організації поділяться досвідом з іншими країнами СхП та сформулюють спільні політичні рекомендації для регіону.

 

Результати саміту СхП 2021: позиційний документ УНП

УНП ФГС СхП вітає проведення фізичного саміту Східного партнерства у Брюсселі 15 грудня 2021 року. Сама зустріч лідерів 5 держав-партнерів та європейських інституцій і держав-членів свідчить про збереження політичної ваги політики Східного партнерства для побудови двосторонніх відносин з Європейським Союзом, а також багатосторонньої співпраці в регіоні.
Проект Позиційного документу підготовлений Геннадієм Максаком (Рада зовнішньої політики «Українська призма», РГ1 УНП).
ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ: Позиція УНП ФГС СхП щодо оцінки результатів саміту Східного партнерства 15 грудня 2021 року. 22.12.2021.
 

 

Засідання РГ4, 21.12.2021

21 грудня РГ4 УНП СхП провела засідання з метою підвести підсумки року та визначити стратегічні пріоритети діяльності до 2025 і деталізувати плани спільної діяльності на 2022 рік.
В ході засідання 21 грудня члени групи обговорили  яким чином взяти до уваги нові пріоритети Східного Партнерства до 2030 року та сучасні виклики у сфері освіти, науки, молоді і культури. Група планує тісніше співпрацювати із іншими групами УНП СхП а також більш активно співпрацювати із РГ6 УС ПГС за тематиками спільного зацікавлення.

Фінансова підтримка, формальне визнання Асоційованого тріо та Зелений курс: результати саміту СхП для України

17 грудня УНП ФГС СхП провела публічну дискусію «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?».
Під час заходу представники влади та організацій-учасниць Української національної платформи представили свої бачення результатів саміту Східного партнерства, який відбувся у Брюсселі 15 грудня 2021 року, та оцінили його вплив на досягнення економічних та політичних цілей України, зокрема її євроінтеграційних амбіцій.
Відео запис публічної дискусії «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?», 17.12.2021.

Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки 6-го Саміту СхП

16 грудня відбулася публічна дискусія, організована Робочою групою 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» УНП ФГС СхП, присвячена підсумкам 6-го Саміту Східного Партнерства, що відбувся напередодні. Захід проходив онлайн (із трансляцією на ФБ-сторінці Національного екологічного центру України). Окрім широкого представлення громадського сектора та експертного середовища участь в заході на запрошення РГ3 взяли представники Міндовкілля та Делегації ЄС в Україні.
Відеозапис публічної дискусії «Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки Саміту Східного партнерства» (16.12.2021).

Посилення спроможності УНП: тренінг як створити дієву систему МіО в організації, 6-8.12.2021

УНП ФГС СхП в рамках програми посилення спроможності організацій-членів Платформи провела тренінг «Як створити дієву систему МіО в організації та здійснювати моніторинг державної політики».
Три дні тренери ГО «Українська асоціація оцінювання» (РГ2 УНП), ділилися власним досвідом моніторингу та оцінювання.
Оцінювання є частиною сучасної «системи управління знаннями» будь-якої організації: воно допомагає організації працювати прозоро та відкрито, дозволяє накопичувати досвід та знання про роботу організації, використовувати їх для покращення роботи. Висновки оцінювання можуть бути використані для уточнення стратегії, дизайну і реалізації проекту/ програми.
Уміння здійснювати оцінювання проектів та програм сприяють визначенню наслідків, ефективності і результативності благодійної діяльності, співпраці з донорськими організаціями (залученню фінансування на їх реалізацію), інформуванню зацікавлених сторін про наявні успіхи тощо.

 

ІНІЦІАТИВИ УНП

Починаємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.
Проектом було підтримано 10 ініціатив. Знайомимо Вас з 5 ініціативами. Інші будуть представлені в наступному випуску Бюлетеня УНП. Далі буде…

ІНІЦІАТИВИ УНП 2021: результати

В рамках проєкту в 2021 році  було підтримано 10 ініціатив від Робочих груп УНП.
Інаціативи мають таку структуру:

- проведення дослідження та підготовка аналітичного документу

- інформаційна кампанія (проведення публічних заходів, поширення результатів ініціативи серед колег, медіа, стейкхолдерів)
- адвокаційна кампаніяХід ініціатив висвітлювався на інформаційних мережах УНП та організацій, які впроваджували ініціативи.

Хід та результати ініціатив були презентовані на публічному онлайн заході в рамках Щорічної конференції УНП, 10 листопада 2021 року.
Відео трансляція Презентації ініціатив, 10.11.2021.

Аналітичний документ «Влада та громадянське суспільство: взаємодія в рамках громадського та соціального діалогу» (В’ячеслав Рой, Федерація професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва України та Валерій Репін, Харківської обласної організації професійної спілки підприємців, РГ5 УНП)

Мета ініціативи: показати розмежування/відмінності в суб’єктах, сферах, інструментах та результатах здійснення взаємодії влади і громадськості в рамках громадського та соціального діалогу та особливості реалізації кожного з них.

Аналітичний документ «Трансформація громадянського суспільства в Україні в економічному та євроінтеграційному вимірі» (Громадська спілка «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини», РГ2 УНП)

Мета ініціативи. Дослідити розвиток громадянського суспільства в Україні на сучасному етапі, проаналізувати перешкоди на шляху досягнення організаціями громадянського суспільства європейських стандартів інституціоналізації сектору та запропонувати конкретні кроки з розбудови в Україні потужного громадянського суспільства, яке діятиме на тих же принципах, що й у розвинених державах світу, адаптуючи на український ґрунт передові форми та методи суспільно-політичної діяльності.

Аналітична записка «Права людини на кордоні», (текст Павло Кравчук, ГО «Європа без бар’єрів», РГ1 УНП)

Мета ініціативи. Сприяти дотриманню прав людини під час перетину державного кордону шляхом аналізу проблем мобільності та розробки проектів рішень для відповідальних органів влади.

Аналітична записка «Підвищення обізнаності суспільства щодо боротьби зі стереотипами та гендерною нерівністю, ризиками насильства над жінками та домашнього насильства і міжнародними стандартами в цій сфері» (ГО «Бюро соціальних та політичних розробок», РГ1 УНП)

Мета ініціативи. Забезпечення участі громадськості зокрема організацій членів УНП СхП в адвокації ратифікації Стамбульської Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та розробка пропозицій щодо шляхів з подолання в сфері насильства щодо жінок та гендерно зумовленого насильства невідкладні заходи, спрямовані на попередження та мінімізацію домашнього насильства, незворотності покарання за насильство та наданні максимальної підтримки і допомоги потерпілим особам, особливо дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю. Підвищення обізнаності суспільства щодо боротьби зі стереотипами та гендерною нерівністю, ризиками насильства над жінками та домашнього насильства і міжнародними стандартами в цій сфері.

 

СТАТТІ

Міністри закордонних справ ЄС у Бресті говоритимуть про Україну та Стратегічний компас
Укрінформ

Міністри закордонних справ Євросоюзу проведуть неформальну зустріч у французькому Бресті для обговорення найважливіших питань зовнішньої політики, включаючи безпекову ситуацію навколо України, перспективи програми Східного партнерства та положення майбутнього Стратегічного компасу ЄС.
 

Заява Високого представника ЄС Жозепа Борреля щодо безпекових заходів у Європі, 23.12.2021
Представництво Європейського Союзу в Україні

Європейський Союз повністю відданий безпеці у Європі, що ґрунтується на ключових принципах відмови від агресії та поваги до національного суверенітету й територіальної цілісності. Сьогодні безпека Європи опинилася під загрозою.

Ольга Стефанішина назвала головні євроінтеграційні та євроатлантичні досягнення України за 2021 рік та подальші плани
Євроінтеграційний портал

«Цьогоріч ми приділяли дуже велику увагу імплементації Угоди про асоціацію. Наразі вже виконано 61% всіх зобов’язань і це фактично за половину терміну, на який ця Угода була розрахована. Було підтримано понад 30 законопроєктів з різних питань – від енергетичного до транспортного секторів. Така динаміка роботи дала позитивний прогрес для євроінтеграції України в цілому», – сказала Ольга Стефанішина.

«Східне партнерство» бере курс на безпеку та вирішення конфліктів (відео)
DW

Один з пріоритетів ініціативи ЄС «Східне партнерство» - стабільність у шести країнах Східної Європи. Але саме стабільності у цьому регіоні й нема. Україна, Грузія, Молдова, Азербайджан і Вірменія втягнуті у різні територіальні конфлікти. А з 2020 року і Білорусь втратила свій імідж оплоту стабільності.
На саміті СхП в Брюсселі погодили й нову програму «Східного партнерства» на прийдешні роки. Її організували довкола двох стовпів: урядування та інвестицій. Перший з них зосередиться довкола верховенства права, боротьби з корупцією, судової та інших реформ. Другий стовп - економічний та інвестиційний план у розмірі 2,3 мільярда євро до 2027 року для всіх шести країн «Східного партнерства». Скористатися ним можна буде лише у разі дотримання демократичних цінностей.

Саміт Східного відкриває шлях до відновлення, стійкості й реформ у регіоні
EU NEIGHBOURS east

Саміт було присвячено підтримці п’яти ключових сфер: економіки, державного управління, довкілля, цифровізації та інклюзивного суспільства. Ці пріоритети базуються на минулих досягненнях із врахуванням нових викликів і можливостей – зокрема у сферах «зеленого» переходу й цифрової трансформації, а також відновлення після пандемії COVID-19.
Під час Саміту Східного партнерства було ухвалено спільну декларацію.
У документі учасники підтвердили свої зобов’язання, взяті під час попередніх самітів та передбачені двосторонніми угодами, а також твердий намір продовжити їх виконання в майбутньому.

Саміт Східного партнерства визнав створення «тріо» з Україною, але промовчав про членство
Європейська правда

З одного боку, він має чіткі короткострокові негативні економічні наслідки, передусім у 2020 році. З іншого, його довгостроковий вплив все ще потрібно аналізувати та він не є однозначним. Експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук та Oлександра Бетлій написали про Україну в ковідні часи та  про бачення тенденцій в постковідні часи. Олександра Бетлій відмічає: "Невизначеність стала ключовим словом при описі ковідних та постковідних часів. Але досвід проходження 2020 року показав, що інституції - важливі. Реформи, які були проведені у 2015-2019 роках, допомогли країні зустріти виклик сильнішою. Саме тому, Україні варто дедалі більше докладати зусиль до втілення реформ, зокрема тих, які визначено в Угоді про асоціацію".

ЄС запустив проєкт на €35 мільйонів для підтримки вакцинації в країнах Східного партнерства
Укрінформ

Європейська Комісія та Польща започаткували ініціативу зі спрощення доставки вакцин країнам Східного Партнерства на суму 35 мільйонів євро, що передбачає компенсацію витрат на доставку вакцин та їх вартість для залучених європейських країн.

 

НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Завершено проєкт «Аналіз та оцінка управління транскордонними смарагдовими об’єктами України, Білорусі та Молдови» (головний виконавець БО «Інтерекоцентр», Україна, РГ3 УНП)

Проєкт сприяв об’єднанню активізації представників Української, Молдавської та Білоруської Національних платформ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, діяльність яких була спрямована на наближення національної екологічної політики до регламентів Європейського Союзу за допомогою посилення механізму діалогу між національними урядами та громадянським суспільством Національних платформ з підготовкою переліку рекомендацій для Міндовкілля та місцевих органів влади  цих країн.
Команда представників Національних платформ підготувала  Аналітичний документ, який містить аналіз актуальної ситуації та наявності видів на смарагдових ділянках, розташованих транскордонно з Молдовою-Україною-Білорусією, та включає список рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення законодавства для кожної країни окремо.
Policy Paper for Management of Transboundary Emerald Sites of Ukraine, the Republic of Belarus and Republic of Moldova.

 

Side Event AA2021: Шлях до кліматичної нейтральності для СхП

1 грудня 2021 року на полях щорічної Асамблеї ФГС Східного партнерства, яка з огляду на карантинні обмеження пройшла онлайн, було проведено інформаційний захід під назвою «Шлях до кліматичної нейтральності: дорожня карта для країн Східного партнерства». Ініціатором обговорення цієї вкрай актуальної теми виступила РГ2 УНП ФГС СхП «Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС» у партнерстві з РГ3 УС ПГС «Економічна інтеграція, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво». Членам Форуму була надана можливість запропонувати власні теми та заходи, які було б доцільно провести в рамках щорічної Асамблеї, і пропозиція УНП СхП за конкурентних умов отримала підтримку організаторів.

Side Event AA2021: Роль організацій ГС в імплементації ПВЗВТ у Грузії, Молдові та Україні

1 грудня 2021 року, в рамках щорічної Асамблеї ФГС Східного партнерства,  Інститут політики Грузії (Georgian Institute of Politics) разом з Інститутом  європейської політики та реформ (Institute for European Policies and Reforms) та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (члени РГ2 УНП) провели конференцію на тему: «Роль організацій громадянського суспільства в імплементації ПВЗВТ у трьох асоційованих членах – Грузії, Молдові та Україні».
На заході були представлені основні результати та рекомендації спільного дослідження про роль організацій громадянського суспільства в імплементації ПВЗВТ в асоційованих країнах, проведеного дослідниками з Грузії, Молдови та України. При цьому основну увагу було зосереджено на оцінці ролі ОГС в інформуванні малих та середніх підприємств щодо можливостей, які виникають у рамках впровадження ПВЗВТ. Також були згадані кращі практики та проблеми ОГС у процесі імплементації ПВЗВТ у Грузії, Молдові та Україні. Учасники заходу мали змогу почути оцінки експертів ЄС, а також подальші перспективи цих країн від представників делегацій ЄС у Грузії, Молдові та Україні.
Відео запис

Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  

За січень 2022 р. (англійською та російською мовами)
За грудень 2021 р. (англійською та російською мовами)

 

МОЖЛИВОСТІ

ПОДАВАЙ на гранти для розвитку молодіжного працевлаштування та підприємництва у Східному партнерстві.
 

Програма EU4Youth, що фінансується ЄС, оголосила конкурс пропозицій щодо грантів, що мають на меті сприяти цифровим навичкам молодих людей, розвивати навички для зеленого переходу, а також вдосконалювати навички управління підприємницькою діяльністю та кар'єрою
Кінцевий термін подачі заявок - 14 березня 2022
Вся інформація тут: https://bit.ly/3tYMv9y

 
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 21.11.24
Кількість КУА278на 21.11.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 21.11.24
Кількість ІСІ1819на 21.11.24
Кількість НПФ*53на 21.11.24
Кількість СК*1на 30.09.24
Активи в управлінні КУА, млн грн660 220на 30.09.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 087на 30.09.24