Бюлетень Національної платформи УНП (cерпень-жовтень 2022)

10 листопада 2022

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Звернення РГ3 УНП та РГ5 УС ПГС щодо прибережних захисних смуг островів

Представники неурядових громадських організацій екологічного спрямування збентежені ситуацією щодо фактичного ігнорування природоохоронних обмежень прибережних захисних смуг на островах, що склалася в столиці України м. Києві внаслідок рішень Міндовкілля та Київської міської державної адміністрації (КМДА).
Експерти вважають, що наслідком нових підходів влади до трактування законодавства може стати не лише втрата природоохоронних обмежень Дніпровськими остовами у Києві, але й загалом на усіх водних об’єктах України в разі створення відповідного прецеденту.
Члени РГ3 УНП ФГС СхП та РГ5 УС ПГС закликають Міндовкілля відмовитись від теперішньої практики трактування визначення прибережних водоохоронних зон на островах, повернутися до багаторічної практики, коли такі зони встановлювались на весь острів, що абсолютно відповідає Закону, врешті – стати на захист довкілля та відстоювати його інтереси.

18 жовтня 2022 відбулося засідання РГ4 УНП "Контакти між людьми".

Члени групи поділилися інформацією про свою діяльність та ситуацією назараз, обговорили ідеї та пропозиції на майдутнє для роботи групи.

Засідання РГ5 УНП, 11.10.2022
На засіданні обговорили: підсумки спільного засідання РГ2 та РГ5 ФГС СхП, поточні виклика та подальші кроки; результати відбору проектів Регрантингу ФГС СхП 2022 – Lot 2 & Lot3 та проекти, які будуть реалізовувати членські організації УНП; підготовку до проведення щорічної конференції УНП на початку листопада 2022 року; підготовку до проведення Асамблеї ФГС СхП на початку грудня 2022 року; учасники засідання прийняли рішення про проведення публічних заходів під егідою РГ5 в листопаді – грудні 2022 року, зокрема, з питань ринку праці та соціально-економічних прав жінок в Україні в умовах війни.
У ході засідання також обговорили хід реалізації ініціатив, які впроваджують члени РГ5.

ІНІЦІАТИВИ УНП 2022: стратегічні сесії про гендерні аспекти (РГ1)

29 та 30 вересня громадська організація «Жіночий консорціум України» спільно із Центром соціальних досліджень Сумського державного університету провели стратегічні сесії «Гендерні аспекти соціальної стійкості» за участі представників/ць громадянського суспільства, державних і недержавних установ та організацій.
Під час заходу представлено результати дослідження “Гендерні аспекти соціальної стійкості” (на основі збору та аналізу даних у територіальних громадах Києва, Львова, Миколаєва і Сум протягом травня-вересня 2022 року). Також обговорено сценарії розвитку територіальних громад та механізмів підтримки вразливих груп жінок та чоловіків в умовах воєнного стану. Методом краш-тесту обговорено механізми розвитку соціальної стійкості людини в громаді.

УНП вітає нового члена Робоча група 2 УНП “Економічна інтеграція та узгодження з політиками ЄС” ГО Асоціація жінок України Дія-Рівне.

Осередок ВГО “Асоціація жінок України “ДІЯ” було засновано у м.РІвне 18 листопада 2018 року з метою створення, розбудови та підтримки жіночої спільности, промування питань гендерної рівності та недискримінації, підтримки жіночого підприємництва, допомоги людям, що опинилися у важких життєвих обставинах та людям з особливими потребами.
Асоціація – частина всеукраїнської жіночої спільноти! А це – 20 осередків по всій Україні!
Знайомтесь з організацією:
https://www.facebook.com/winDiaRivne
https://www.facebook.com/diya.rivne

УНП вітає нового члена РГ 1 Демократія, права людини, належне урядування та стабільність ГО «Інша Жінка».

Про місію і мету: розбудувати спільноту освіченого суспільства, в якому інтелект буде трендом, а гендерна рівність – запорукою економічного зростання в суспільстві. Місія – створити та популяризувати тренд на працюючу, впливову, фінансово незалежну жінку, яка впевнено крокує по життю.
Знайомтесь з організацією:
https://www.divergentwoman.com/
https://www.facebook.com/divergentwoman/

Засідання Керівного комітету УНП (23.09.2022 в онлайн форматі).
Члени КК УНП обговорили:

процедуру виборів Національного координатора та координаторів Робочих груп 

запланували проведення Національної конференції на початок листопада 2022 в онлайн форматі

дискутували про тематику публічного заходу в рамках Конференції.
обговорили тематику заходу від УНП в рамках Асамблеї Форуму 5-7 грудня в Празі.
Після обговорення та дискусій члени КК прийняли до лав УНП дві організації. Вітаємо колег  ГО "Інша Жінка" (РГ1) та ГО "Асоціація жінок України Дія-Рівне" (РГ2).
Члени КК УНП позбавили "Центр перспективних ініціатив та досліджень" (РГ4) статусу члена УНП у зв'язку з ліквідацією організації.
У зв'язку з тим, що Національний координатор УНП Юрій Вдовенко подав у відставку з Керівного комітету ФГС СхП, члени Керівного комітету УНП делегували Івана Кульчицького, координатора РГ4 УНП, представляти Платформу в КК ФГС СхП на період до обрання нового Національного координатора під час Конференції

Засідання РГ3 УНП, 15.09.2022

На засіданні було обговорено діючі проекти та ініціативи, які впроваджують члени РГ3 та плани на майбутнє: Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” та експерт Анна Голубовська-Онісімова розказали про хід реалізації проекту в рамках Регрантингу ФГС СхП “Оцінка впровадження належного екологічного врядування” (https://bit.ly/3fxHyfu); обговорили та презентували проміжні результати впровадження ініціатив УНП координатори цих ініціатив – Тамара Малькова (Міжнародна благодійна організація “Інформаційний центр “Зелене досьє”) “Зелене відновлення України” (https://bit.ly/3qrNxrs) та Руслан Гаврилюк, ВГО “Національний екологічний центр України”, “Реформи довкілля для післявоєнного відновлення України” (https://bit.ly/3B0OWKB).
Обговорити підсумки засідання РГ3 ФГС СхП поточні виклики, можливості та плани подальшої роботи групи.

ІНІЦІАТИВИ УНП 2022: Навчальний візит в рамках ініціативи “Зелений перехід: загрози та можливості” (РГ4)

Наші колеги Development center Pangeya Ultima / Центр розвитку Пангея Ультіма (члени РГ4 УНП) в рамках ініціативи «Зелений перехід: загрози та можливості», яка була підтримана УНП ФГС СхП, разом з партнерами Eco-Center Stina / Еко-центр Стіна 27 серпня провели навчальний візит в село Стіна (Вінницька область).
Цей навчальний візит є унікальною можливістю знайомства у компанії активних і прогресивних молодих людей, а найцікавіше – це відвідування автентичного села Стіна, котре зачарує найвибагливішого/найвибагливішу мандрівника/мандрівницю. В програмі були піші походи, тематичні обговорення, обмін ідеями та контактами для подальшої комунікації.
Ще одна мета цього навчального візиту це сформувати Робочу Групу активістів/активісток, котрі переймуть ініціативу в проєкті “Зелений перехід – загрози і можливості”.

Відповідь на звернення платформ УНП ФГС СхП та УС ПГС щодо екологічних пріоритетів післявоєнної відбудови України

Екологічні неурядові організації 21 червня 2022 року звернулися до керівництва Європейського Союзу із закликом чітко пов’язати план післявоєнної відбудови України «RebuildUkraine» з екологічними реформами та узгодженням національного законодавства з екологічним acquis ЄС.
На дане звернення ми отримали відповідь від Єврокомісії, а саме директорату DG Env за підписом Davor PERCAN (Regional & Bilateral Environmental Cooperation).
Від імені Урсули фон дер Ляєн, нам дякують за порушення важливої тематики. Вказується на важливість довкілєвих реформ та зв’язок між екологічним урядуванням та загальними реформами у сфері верховенства права та боротьби з корупцією.

 

АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ

Аналіз змін законодавства ЄС у сфері цифрових сервісів та платформ й їхній вплив на цифрову економіку України

Як у Європейському союзі регулюють діяльність цифрових платформ та сервісів, як Amazon, Alibaba, AliExpress, Etsy, Ebay, Zalando та Wildberries?
Чому цей досвід потрібно застосувати й Україні? Як це зробити правильно, адже на нашому ринку так само є багато цифрових платформ (Prom, Rozetka, OLX, Allo, Bigl).
Український центр європейської політики вивчив цю тему в дослідженні, яке присвячене інтеграції України у єдиний цифровий ринок ЄС.

Висновки за підсумками засідання Європейської ради 20-21 жовтня 2022 року

Європейська рада погодила, що під час кризи, що триває, зусилля щодо зменшення попиту, забезпечення надійності постачання, уникнення нормування та зниження цін на енергію для домогосподарств і підприємств у всьому Союзі мають бути прискорені та активізовані, а також цілісність єдиного ринку має бути збережена.
Європейська рада закликає Раду ЄС та Європейську комісію терміново надати конкретні рішення щодо таких додаткових заходів, а також щодо пропозицій Комісії, оцінивши їхній вплив, зокрема на контракти, що вже існують, включаючи відсутність впливу на довгострокові контракти та враховуючи різні суміші енергоресурсів і національні обставини: добровільна спільна закупівля газу, за винятком обов’язкового агрегування попиту на обсяг, що еквівалентний 15% потреб у заповненні сховищ, відповідно до національних потреб, і прискорення переговорів з надійними партнерами для пошуку взаємовигідного партнерства шляхом використання ваги колективного ринку Союзу та повне використання Енергетичної платформи ЄС, яка відкрита також для Західних Балкан і трьох партнерів Східного партнерства з Угодами про асоціацію.

Індекс енергетичної прозорості (Грузія, Молдова, Україна та Румунія)

Це міжнародне видання є 2-м комплексним порівняльним дослідженням для вивчення енергетичної прозорості в Грузії, Молдові та Україні як країн, найбільш просунутих у європейській інтеграції серед країн Східного партнерства, та для  порівняння з 1-м міжнародним виданням Індексу 2020 року. Це дослідження також охоплює члена ЄС Румунію, яка вважається відповідним еталоном для країн Енергетичної спільноти.
Звіт

 

СТАТТІ

"Санду геть!": як Росія та її агенти впливу намагаються скинути прозахідну владу в Молдові

Європейська правда
То чи встоїть Мая Санду перед не дуже прихованими спробами Росії "розхитати" Молдову? Про це дивіться у відеодискусії редакторів ЄвроПравди.
А для тих, хто віддає перевагу читанню – пропонуємо детальну текстову статтю про те, що відбувається у сусідів.
 

Львівський університет став співзасновником Університетської спілки (кластеру) Східного партнерства

Львівський університет
19 жовтня 2022 року в Карловому університеті у Празі відбулося підписання Меморандуму про співпрацю з метою створення Університетської спілки (кластера) Східного партнерства. Ініціатором формування Спілки став Карловий університет спільно з низкою провідних університетів ЄС. Сприятливим підґрунтям для реалізації такої ініціативи стало поточне головування Чехії в Раді Європейського Союзу. Відомо, що серед пріоритетів закордонної політики Чехії  є розширення співпраці з державами Східного партнерства, зокрема, з Україною, Молдовою та Грузією.

Євген Перебийніс взяв участь у засіданні Старших посадових осіб Східного партнерства

Міністерство закордонних справ України
13 жовтня заступник міністра закордонних справ України Євген Перебийніс взяв онлайн участь у засіданні Старших посадових осіб зовнішньополітичної ініціативи Європейського Союзу «Східне партнерство».
Під час засідання представники країн Східного партнерства та держав-членів ЄС присвятили увагу питанням майбутньої політики СхП, передусім в контексті повномасштабної російської агресії проти України, перспективи адаптації ініціативи до нових реалій, вироблення гнучкої організаційної архітектури СхП з метою підтримки процесу розширення ЄС.

Між Молдовою та Сербією. Навіщо Київ погодився на новий формат ЄС та як він працюватиме

Цей текст – для тих, кому потрібно більше деталей та глибше розуміння процесів, що пов’язані з ініціативою саміту Європейської політичної спільноти та самітом у Празі 7 жовтня.
 

Тбіліські принципи: про наслідки вторгнення в Україну для режиму БВГ/ФТ для НПО в країнах Східного партнерства

Громадський простір
Боротьба з відмиванням грошей та протидія фінансуванню тероризму завжди впливала на діяльність неприбуткових організацій, і в умовах повномасштабної війни РФ проти України з’явились додаткові ризики. Частково це пов’язано з санкційною політикою щодо держави-агресора, частково – з масштабною гуманітарною кризою.

НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Eastern Partnership Civil Society Forum рішуче засуджує останню хвилю терору, розв’язану Росією проти українського народу та критично важливої української інфраструктури, і глибоко стурбований посиленням регіональної напруженості.

Співголова  EaP CSF Ana Otilia Nuțu: "Європа та світ мають посилити військову, економічну та гуманітарну підтримку України, щоб Україна виграла цю війну. Україні терміново потрібно, щоб Захід більше не стримувався і не вагався щодо швидкої доставки всього військового обладнання, про яке Україна просить, від ППО до ракет великої дальності. Ми приголомшені тим, що Лукашенко розгорнув російські війська на своїй території і тим самим загострив і без того напружену ситуацію в регіоні. Спроможність режиму Лукашенка розпалювати військову ескалацію в регіоні має бути зупинена".
 

Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  

 

• За жовтень 2022 р. (англійською та російською мовами)
• За вересень 2022 р. (англійською та російською мовами)
• За липень 2022 р. (англійською та російською мовами).

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 20.01.25
Кількість КУА279на 20.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 20.01.25
Кількість ІСІ1829на 20.01.25
Кількість НПФ*52на 20.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24