В2017 році Угода про асоціацію виконана на 41% – Урядовий звіт
23 лютого Уряд представив Звіт щодо виконання Україною Угоди про асоціацію. Зазначається, що в 2017 році Україна виконала свою домашню роботу на 41%: Верховна Рада на 32%, Уряд на 42%, інші органи державної влади – на 50%. Найбільший прогрес було досягнуто у фінансовому секторі, а також у сфері освіти, навчання та молоді –100% виконаної роботи. Найгірші показники у сфері громадського здоров’я – 4%, а також транспорту та поштових послуг – 11%. В Урядовому офісі з євроінтеграції пояснюють, що виконання Угоди на 41% в 2017 році пов’язано з тим, що в попередньому – 2016 році – прогрес виконання Угоди становив лише 34%. Відповідно, щоб дотриматись правової логіки та належної послідовності дій з виконання Угоди в 2017 році, Уряд мав виконати частину завдань з 2016 року. Відтак, в 2017 році Україна виконала 29% зобов'язань 2016 року, а також 41% зобов'язань, передбачених Угодою про асоціацію на 2017 рік (Джерело).
Експорт українських товарів до ЄС вперше перевищив довоєнний рівень
За даними Державної служби статистики, у 2017 році експорт українських товарів до ЄС зріс на 29,9% до 17,5 млрд доларів (40,5% від продажу всіх українських товарів за кордон). Таким чином, експорт українських товарів до ЄС вперше перевищив довоєнний рівень – в 2013 році експорт товарів до ЄС склав 16,7 млрд доларів. При цьому, в останньому щомісячному торговельному звіті Єврокомісії зазначається, що в 2017 році вартість експорту агропродовольчої продукції з України до ЄС зросла на 34% до 1,4 млрд. євро. Разом з Індонезією, це найбільш значний показник зростання експорту до ЄС у цій сфері. Крім того, за даними Держпродспоживслужби, поступово зростає кількість українських підприємств, які отримали право експорту продукції до країн Європейського Союзу. З 28 лютого 2018 року до країн ЄС вже мають право експорту 291 українське підприємство: 111 виробників харчових продуктів та 180 підприємств-виробників нехарчових продуктів тваринного походження.
Зазначимо, що останнє опитування підприємців Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій засвідчило, що 52% українських підприємств очікують виграшу від дії Зони вільної торгівлі із Європейським Союзом і тільки 6% компаній очікують негативного ефекту від дії ЗВТ. При цьому 32% опитаних вже отримали переваги від Зони вільної торгівлі.
Україна офіціно приєдналась до Пан-Євро-Мед
З 1 лютого Україна стала повноправною учасницею Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед). Вона дозволяє країнам-учасницям використовувати сировину та комплектуючі одна одної для виробництва товару і користуватися при цьому тарифними преференціями – ввозити товари за зниженою або нульовою ставкою ввізного мита. Можливість приєднання України до Конвенції передбачена положеннями Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. За 11 місяців 2017 року частка країн Пан-Євро-Мед в загальному експорті товарів з України склала 58,9% (40,3% до ЄС). За оцінками МЕРТ, найбільше від запровадження Конвенції виграють: виробництво автомобільних комплектуючих, машинобудування, деревообробна промисловість (виробництво готових меблів), текстильна промисловість та виробництво взуття.
Детальніше про Конвенцію, її функціонування та потенційні вигоди для України можна дізнатись у FAQ від МЕРТ.
Українські організації отримають 17,23 млн. євро в рамках програми ЄС «Горизонт 2020»
83 українських організацій (заклади вищої освіти, дослідницькі установи та представники приватного сектору) отримають 17,23 млн. євро в рамках програми ЄС «Горизонт 2020» на підтримку науки та інновацій в Україні. За сумою отриманого фінансування Україна займає шосте місце серед всіх асоційованих країн програми ЄС «Горизонт 2020». На facebook-сторінціЄвропейського Союзу також повідомляється, що потенціал України є значно більшим, однак для його реалізації вона має продовжити реформи зі створення більш сприятливого середовища для посилення співпраці українських наукових та виробничих установ з їхніми партнерами в ЄС, а також іншими країнами-учасницями програми «Горизонт 2020».
ЄС надасть 24 млн. євро допомоги для мешканців територій, які постраждали від конфлікту України з РФ
28 лютого Європейська комісія оголосила про виділення 24 млн. євро гуманітарної допомоги мешканцям Сходу України, які постраждали від конфлікту на лінії розмежування, включаючи непідконтрольні українській владі території. Допомога також передбачена для тих, хто переїхав до сусідніх країн. Новий пакет фінансової допомоги охоплює такі сфери, як харчування, охорона здоров’я та освіта для дітей.
Сьогодні ЄС та його країни-члени є найбільшими донорами гуманітарної допомоги для України. З 2014 року, разом з новим пакетом допомоги, загальна допомоги ЄС вже перевищує 677 млн. євро.
ЄС припинив фінансування 10 контрольно-пропускних пунктів в Україні
22 лютого Європейський Союз офіційно повідомив, що припиняє фінансування 6 проектів з розбудови більше ніж 10 контрольно-пропускних пунктів на західному кордоні України на суму 29,2 млн. євро. Причиною для цього стала низка проблем з реалізацією проектів, одна з яких – затримка зі строками виконання. Виділені, проте невитрачені кошти мають бути повернуті Єврокомісії – близько 8 млн. євро з виділених 10 млн. євро (Джерело). Водночас, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вже заявив, що вестиме переговори з Євросоюзом про відкриття нових проектів з фінансування прикордонної інфраструктури (Джерело).
Зазначимо, що 6 лютогоМіжнародна організація з міграції повідомила про старт нового дворічного проекту з удосконалення українсько-молдовського кордону на двох пунктах перетину кордону − Кучурган-Первомайськ та Рені-Джурджулешт. Це пришвидшить перетин кордону для понад 3 млн. людей на рік. Проект реалізовуватиметься спільно з Місією Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM).
Польща прийняла закон, який каратиме за заперечення «злочинів українських націоналістів». Однак Конституційний суд Польщі ще може врахувати занепокоєння України
6 лютого Президент Польщі Анджей Дуда підписав правки до закону про Інститут національної пам'яті Польщі. Закон запроваджує штрафні санкції та тюремне ув’язнення для тих, хто публічно або всупереч фактам стверджує, що польська нація або держава несе відповідальність за злочини нацистської Німеччини чи інші злочини проти людяності. Також законом запроваджується кримінальна відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів». Закон був підписаний, незважаючи на те, що напередодні народні депутати України прийняли заяву, де закликали Президента Польщі «скористатися своїми конституційними повноваженнями та спільно з Сеймом та Сенатом Республіки Польща повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість». Застереження щодо закону також висловили США, Ізраїль та Франція.
14 лютого закон про Інститут національної пам'яті був направлений на розгляд Конституційного суду країни. В посольстві України в Польщі сподіваються, що Суд допоможе вирішити ситуацію, а, за словами глави МЗС Польщі Яцека Чапутовича, Конституційний суд може врахувати сумніви України й уточнити деякі питання, аби розвіяти нинішні побоювання.
Угорщина заблокувала засідання Комісії Україна-НАТО через мовну статтю закону про освіту
Угорщина заблокувала засідання комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони, заплановане на 14-15 лютого 2018 року. Причиною для цього стала мовна правка українського закону про освіту, який був прийнятий Верховною Радою в 2017 році. На думку Угорщини, нововведення обмежують права угорської меншини в Україні на навчання рідною мовою. Будапешт вважає, що Київ має утримуватися від початку реалізації Закону про освіту, допоки деталі законодавства не будуть узгоджені з національними меншинами. Не дивлячись на те, що Уряд України вже почав консультації з угорською меншиною, чергова зустріч 14 лютого з нею не відбулась за ініціативою лідерів угорської громади. За словами Міністра освіти України, це може свідчити про «затягування процесу». Щоб владнати конфлікт з Угорщиною, Україна вже зробила ряд кроків – за рекомендацією Венеціанської комісії, Кабінет міністрів схвалив та передав до Верховної ради проект змін до закону «Про освіту», яким пропонується продовжити на три роки до 2023 року перехідний період мовної статті; Кабінет міністрів також ухвалив Річну національну програму співпраці з НАТО, включивши до неї рекомендації Венеціанської комісії щодо «мовної статті» (Джерело). |