Відповідь Комісії на запит УАІБ щодо застосування терміну «регульований ринок» при визначенні чи є підприємство підприємством, що становить суспільний інтерес

20 грудня 2023

На основі звернень членів Асоціації та з метою забезпечення однозначності розуміння, УАІБ направила запит до НКЦПФР щодо застосування терміну «регульований ринок» при визначенні чи є підприємство підприємством, що становить суспільний інтерес.

Згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємства, що становлять суспільний інтерес - підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) та підприємства, які відповідно до цього Закону належать до великих підприємств.

Питання членів Асоціації виникають при визначенні чи є компанія або корпоративний інвестиційний фонд підприємством, що становить суспільний інтерес, саме в частині фрази «цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу».

Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (далі – Закон «Про ринки капіталу») передбачено, що торгівля фінансовими інструментами здійснюється на організованих ринках капіталу та поза ними. Організованими ринками капіталу є регульовані ринки (фондові, деривативних контрактів, грошові), БТМ (фондові, деривативних контрактів) та ОТМ (облігацій та деривативних контрактів). (частина третя статті 4 Закону).

У своєму запиті Асоціація вказала, що організований ринок включає в себе будь-яку торгову площадку. При цьому оператор організованого ринку - оператор організованого ринку капіталу (оператор регульованого ринку, оператор БТМ, оператор організованого торговельного майданчика) та оператор організованого товарного ринку (товарна біржа).

Зважаючи на це, регульований ринок є однією зі складових організованого ринку капіталу.

Законом «Про ринки капіталу» встановлено, що регульований ринок - багатостороння система, що управляється оператором регульованого ринку та у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку забезпечує згідно з недискреційними правилами, встановленими таким оператором регульованого ринку та зареєстрованими у встановленому цим Законом порядку, взаємодію третіх сторін щодо купівлі-продажу фінансових інструментів (укладання деривативних контрактів) та створення організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання і поширення інформації стосовно пропозиції щодо фінансових інструментів, допущених до торгів на такому регульованому ринку, і попиту на них та для проведення регулярних торгів такими інструментами, а також забезпечує централізоване вчинення та централізоване виконання правочинів, у тому числі кліринг щодо таких інструментів.

У відповіді НКЦПФР зазначається, що у понятті «підприємства – емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу», яке визначено в Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», треба розуміти, що термін «цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу» тотожний терміну «лістингові цінні папери».

Запит УАІБ і відповідь НКЦПФР додаються.

 

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 15.01.25
Кількість КУА279на 15.01.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 15.01.25
Кількість ІСІ1829на 15.01.25
Кількість НПФ*52на 15.01.25
Кількість СК*1на 30.11.24
Активи в управлінні КУА, млн грн669 930на 30.11.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 300на 30.11.24